Boğaziçi Köprüsünden Atlayarak Yaşamına Son Veren, Türk Rock ve Blues Müziğinin Efsane İsmi Yavuz Çetin


140
1.4k shares, 140 points

1970 Yılında Samsunda dünyaya geldi. Babasının gazeteci olması sebebiyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamını sürdürdü. Çetin’in müziğe olan sevgisi küçük yaşlarda başladı. İlk enstrümanı olan curayla on yaşında tanışır. Müzik aletlerine olan ilgisi daha sonra bağlama öğrenmesiyle devam eder. Artık hayatı müzik olmuştur, sürekli müzik dinler. Dinlediği müziklerde elektro gitar sesine hayran kalır. 1985 senesinde ilk defa akustik gitarla tanışır. 17 yaşında profesyonel müzik hayatına adım atar. İstanbul’da ve Türkiye’nin güney bölgelerinde çalışarak yaşamını sürdürür.Ortaöğrenimini Haydarpaşa Lisesi‘nde tamamlar. Liseden okul arkadaşı olan Ercan Saatçi ile yaptıkları şarkı ”I will cry” şarkı ile Hey Dergisi‘nin yarışmasını kazanırlar. Marmara Üniversitesi Müzik bölümüne girer. Üniversite hayatı boyunca elektro gitarını hiç elinden bırakmaz. Çalıştığı grup Labirent ile katıldığı Yıldız Teknik Üniversitesi müzik yarışmasında birçok ödül kazanırlar. Üniversiteyi çalışmalarından dolayı bitiremez.  1990 yılında İstanbul’daki müzisyen dostlarıyla Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile  cover grubu olarak tanınan Blue Blues Band‘i kurarlar. Çetin, yaşamı boyunca 60’lı ve 70’lı yılların Rock Blues müziklerinden etkilenir. Daha sonra yaptığı söz ve beste çalışmalarına Rock ve Blues ruhunu yansıtır. 90’lı yıllarda Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte stüdyo müzisyenliğine başlar. Fuat Güner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. O albümlerden bazıları ise şunlardır;
* Kıraç – Deli Düş ve Bir Garip Aşk Bestesi,
* Soner Arıca – Ayrılık,
* Turgut Berkes – Miranda ve Mindos parçaları,
* Göksel – Sabır parçası

Göksel‘in Sabır şarkısında Talkbox performansının Türkiye’de bir ilk olması, Çetin’e Türkiye’de Talkbox kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır.  1996 yılında MFÖ grubuyla çalışmaya başlar. Grupla turnelere gider, katıldığı konserlerde gitarıyla eşlik eder. Bir yandan da bar müzisyenliğine devam eder. 1997 yılında Ercan Saatçi prodöktörlüğünde ilk albüm çalışmalarına başlar.  Çetin, “İlk” ismini verdiği albümünü, Stop Müzik şirketinden çıkarmıştır. Bu albümde yer alan “Erkeğin Olmak İstiyorum” parçası, buna ek olarak, Sinan Çetinin “Propaganda” filminde film müziği olarak kullanılmış ve Erkan Oğurun perdesiz gitar çalması eşliğinde hazırlanmış “Dünya” isimli enstrümantal parçası, albümün en beğenilen şarkılarıdır. Çetin, büyük bir yeteğene sahip olsa da maddi zorluklar çekmiştir.
“Ben yine beş kuruşun derdine düştüm, kiminin cebi şişkin.” diyerek çektiği maddi zorlukları, bir şarkıda betimliyordu.  Yavuz Çetin şarkılarında, insanlara bir felsefenin kapılarını açıyordu. Her sözün ardında düzene karşı bir başkaldırı vardı. Gelir dağılımının eşitsizliğine, maddiyata dayalı yaşayışa kısacası Kapitalizme bir isyan niteliğindeydi her solosu.  1999 yılında, TMC Film Müzik şirketi ile anlaşarak, ikinci ve maalesef son albümü “Satılık” için stüdyo çalışmalarına başlamıştır. Aynı yılın Mart ayında piyasaya sürülmesi planlanan albümün söz, müzik ve düzenleme ile ilgili çalışmalarını bitirmiştir. Ancak, acı bir durumdur ki, bitmiş olan bu son çalışmalarının dinleyici kitlesi ile buluştuğuna tanıklık edemeden, hayata veda edecektir.
                                                                       Sansasyonel İntihar
Yavuz Çetin, Kadıköy “Shaft Rock – Blues & Jazz Club” isimli mekanda sahneye çıkmaktaydı. Gece sahneye çıkıp, gündüz ise “Satılık” adını vermek istediği ikinci albümünün stüdyo çalışmalarını yapmaktaydı. Bu dönemde Çetine, yoğun depresyon teşhisi konulmuş, ancak kısa süreli tedavi sonrasında Çetin taburcu edilmişti.

Yavuz Çetin, Satılık albümünde bulunan "Yaşamak İstemem" adlı şarkısıyla olacakların haberini veriyordu bizlere.​​​​​

Bana öğretilen her şey
Bana önerilen her şey
Bana dayatılan yaşantı
İşe yaramaz bir çöplük
Yarattığınız sistemler
Kullandığınız yöntemler
Yaşamak istemem artık aranızda
Yaşamak istemem istemem istemem
Belki de terslik bende
Yapamadım bu düzende
Kaçacak delik arar oldum
Sürüngenler şehrinde
Eğitilmiş köpekler
Doymak bilmez maymunlar
Yaşamak istemem artık aranızda ...Takvim yaprakları 15 Ağustos 2001 tarihini gösterdiğinde ise, akşamüzeri saat 19.00 civarlarında Yavuz Çetin, Boğaziçi Köprüsünden atlamış ve hayatına son vermiştir. Ölümünün ardından Karacaahmet Camii’sinde cenaze töreni düzenlenmiş, ardından da Anadoluhisarındaki Yeni Mahalle Mezarlığında defnedilmiştir. İntihar olayının ardından yapılan incelemelerde, Yavuz Çetinin 1977 model Peugeot marka aracı, Boğaziçi Köprüsü üzerinde bulunmuştur. Ortaköy ayağına yakın bir yerde bıraktığı, 34 KBP 09 plakalı otomobilinde Yavuz Çetinin ehliyeti, arabasının ruhsatı, 500 Amerikan doları ve 190 milyon Türk lirası, bir takım ilaçlar ve 7 adet anahtar bulunmuştur. Yaşanan bu ani ölüm, başta ailesi olmak üzere, tüm sanat camiasını derin bir yasa boğmuştur. Türkiye' büyük bir yeteğini kaybetmiştir.  Bugün yaşasaydı 48 yaşında olacaktı...


Like it? Share with your friends!

140
1.4k shares, 140 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
3
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format