BİZANS BAŞLIĞI OLAN FES’İN OSMANLI’YA GELİŞİ


83
970 shares, 83 points

Son zamanlarda ”Fes”i Osmanlı’nın icadı  zannedip, özellikle Cumhuriyet karşıtı şahısların günümüzde taktığına şahit oluyoruz. Ne yazık ki bu şahıslar fesin tarihini, nereden geldiğini bilmedikleri için bunu takıyorlar. Atatürk’ün şapka kanununa da batı taklidi diyerek, Bizans ve İskoç Bağlığı olarak bilinen fesi  takmaları oldukça komik bir durum. Elbette yeniliklere karşı değiliz, fakat ”batıdan alınan şapkayı bize zorla taktırdılar” deyip, batıdan alınan fesi takmaları ve bunu savunmaları cehaletten Cumhuriyet düşmanlığından başka bir şey değildir. Bizans başlığı olan fesi halka takma zorunluluğu getiren Osmanlı Padişahı’nı eleştirmeyip, sırf Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yapmak için Şapka Devrimini eleştiriyorlar. Madem batıdan gelen bir şeyi batı taklitçiliği olarak görüyorsunuz o zaman  Osmanlı’ya batıdan gelen fesi neden eleştirmiyorsunuz? Şimdi kısaca fesin tarihini ve Osmanlı’ya gelişini aktaralım.

Fes'in Osmanlı'ya Gelişi

Her şeyden önce fesin Müslümanlıkla hiçbir alakası yoktur. Fesi ilk kullananlar da, fesi üretip Osmanlı’ya satanlar da Müslüman değildir!Fes Osmanlı Devleti’nin geleneksel şer’i yapısı değişmeye, devlet Batılılaşmaya başladığı bir dönemde 19. yüzyılın başında reformist (yenilikçi) Osmanlı Padişahı II. Mahmut tarafından bir reform, bir modernleşme adımı olarak kullandırılmaya başlanmıştır. II. Mahmut Kaptan Hüsrev Paşa’nın Kalyoncu askerlerine giydirdiği TUNUS FESLERİNİ beğenerek devlet mamurlarının da aynı başlığı kullanmasını istemiştir. II. Mahmut 1826’da Yeniçeri Ocağı’nı kaldırdıktan sonra kurduğu Asaker-i Mansure-i Muhammediye ordusuna da fes giydirmiştir. 1829’dan itibaren din adamları ve kadınlar dışındaki herkesin fes giymesini zorunlu kılmıştır. 1832’den itibaren neredeyse herkes fes giymeye başlamıştır. II.Mahmut, devlet memurlarına fes kullanımını zorunlu tuttuğunda dönemin yobazları “Sarığımızı çıkartmayız!”, “Bu ecnebi başlığını kabul etmeyiz!” “Kahrolsun fes!” diye bağırarak fesin gavur başlığı olduğunu belirterek, fes takmayı reddetmişlerdir. Bunun üzerine II. Mahmut fesin “dinen caiz olduğunu” belirten fetvalar yayınlatmak zorunda kalmıştır.Çok daha önemlisi Fes gerçekte bir Ortaçağ BİZANS-YUNAN BAŞLIĞI’dır. Yeniçağ’da Avrupa’da İSKOÇ BAŞLIĞI olarak da kullanılmıştır.  

Demetrius Chalcocondyles (1423-1511) Yunanistan’da 15 ve 16. yüzyılda kullanılan ilk fesler.


Aslına bakılacak olursa II. Mahmut’un  fes reformunun tek nedeni modernleşmek değildir. Bu durumun pek bilinmeyen çok ilginç bir nedeni daha vardır.

Şöyle ki:

1. Mahmut bilindiği gibi 1838 tarihli Balta Limanı Ticaret Antlaşması’yla İngilizlere çok geniş ekonomik ayrıcalıklar vermiştir. Bu ayrıcalıklardan biri de İngiliz üretimi feslerin Osmanlı topraklarına pazarlanmasıdır. II. Mahmut daha bu anlaşmayı imzalamadan önce 1832’de fes giyilmesini zorunlu kılarak İNGİLTERE’DEN İTHAL EDİLEN FESLERE OSMANLI’DA BİR PAZAR YARATMIŞTIR.

Osmanlı Devleti İngilizler dışında Avusturya-Macaristan’dan da fes satın almıştır bir dönem. 1908’de Avusturya, Bosna-Hersek’i ilhak edince İstanbul’da Osmanlı Botkotaj Cemiyeti Avusturya feslerini protesto kampanyası başlatmıştır. Bu kampanya çok etkili olmuş ve çoluk çocuk, yaşlı genç tüm Osmanlılar başlarındaki fesleri çıkarıp üzerinde tepinmiştir. Fesi Din-İman Sembolu Sananlara Kötü Haber

Sonuç olarak bizim dinle kandırılmış yobazlarımızın din ve iman sembolü sandığı FES aslında İngiliz emperyalizminin Osmanlı’yı daha çok sömürmek için Osmanlı’ya pazarladığı bir ihraç malından başka bir şey değildir. Bugün OSMANLICI olduğunu göstermek için fes giyenler de aslında OSMANLICI değil OSMANLI’YI fesle sömüren İNGİLİZCİ olduklarının bilincinde değillerdir herhalde!.. Ayrıca fes, Osmanlı’nın haşmetli dönemlerini değil, Batı karşısında her bakımdan geri kalıp, emperyalizme sömürüldüğü dönemleri çağrıştıran bir semboldur.


Atatürk'ün Fes Hakkında Yorumu

Atatürk, kılık-kıyafet devrimini yaptığı 1925 yılının 27 Ağustos’unda İnebolu’da yaptığı konuşmada fesi “din ve iman sembolu” sananlara şöyle seslenmiştir Bunu (şapkayı) caiz değil diyenler vardır. Onlara diyelim ki, çok bilgisizsiniz, dünyadan habersizsiniz. Ve onlara sormak isterim. Yunan başlığı olan fesi giymek caiz olur da şapkayı giymek neden olmaz? Yine onlara ve bütün millete hatırlatmak isterim ki, Bizans papazlarının ve Yahudi hahamlarının özel kılığı olan cübbeyi ne vakit, ne için ve nasıl giydiler?” (Atatürk’ün 27 Ağustos 1925’te İbenolu Türk Ocağı’nda yaptığı konuşmadan).  

dsdsdYunanistan'da Fesli Katılımcıların Ön Planda Olduğu Bir Ortodoks Ayini
Şimdi Yobazlara Şu Soruları Soralım

Şapka'nın bize batının dayatması olduğunu söyleyenler, Fes'i neden benimseyip sahip çıkıyorlar?

Şapka takanlara Bizans tohumu deyip, bizans başlığını neden takıyorlar?


Yeniliklere karşı çıkanlar neden Osmanlı Padişahı yapınca tepki göstermiyor, Atatürk yapınca tepki gösteriyor?  

Elbette modernleşmeye karşı değiliz fakat iki yüzlülüğe ve sırf Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i karalayanlara, iftira atanlara tarihin gerçekleriyle  cevap veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.  Öte yandan Bizans başlığını takıp, ''batı uşağısınız, Bizans tohumusunuz'' demeleri oldukça komik bir durum vesselam...Like it? Share with your friends!

83
970 shares, 83 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
3
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
4
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
4
LOL!
OMG! OMG!
6
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format