Bisikletin İcadının Kadınların Özgürlüğüne Kadar Uzanan İlginç Hikayesi

Bisikletin icadı sosyal yaşamı tamamen değiştirdi. Bu yenilikten en çok etkilenen kesim ise kadınlar oldu. Bir dönem kadınlara söylenen ‘bisiklet suratlı’ ifadesinin yaygın bir hakaret olduğunu duymuş muydunuz? Basit gibi görünen bir icat olan bisiklet, sandığımızdan daha ilginç sosyal ve kültürel değişimlere sebebiyet vermiş. Giyimden sosyalliğe, flörtten ulaşıma kadar kadınların hayatını derinden etkileyen bisikletin icadı ve bu icadın tarihsel süreci.

Atlardan sonra ilk kişisel ulaşım aracı olan bisikletler, kısa zamanda hayatın her alanında kullanılmaya başladı. Yorulmayan, acıkmayan ve kolay tamir edilebilen bisikletler aynı zamanda ilk özel ulaşım aracı da sayılabilir. 1800’lü yılların başında icat edilen bisikletler, kısa zamanda geniş bir kitleye yayıldı. Bisiklete gösterilen rağbet kısa zamanda o kadar arttı ki insanlar uzun mesafeleri de bisikletle gitmeye başladılar. Şehirler arası yollar için kısa rota önerileri sunan kitap yazarları da bu sayede bir servet sahibi oldu.

1880’li yıllarda modern bisikletin öncüsü olarak üretilen ‘güvenli bisiklet’, kadınların kullanması için de elverişliydi. Bu güvenli bisikletlerin popüler olması kadınların pantolon giymeye başlamasına sebep oldu. Bu gelişmeler günümüzde pek önemli gözükmese de o dönemde kadınların sokağa çıkmasına, özgürce seyahat etmesine ve sosyal hayatın parçası olmasına öncülük etmişti. 1896 yılında New York World’e açıklama yapan Susan B. Anthony, bisikletin kadınların özgürlüğünde bugüne dek yapılan en büyük değişim olduğunu söylemişti.

Bisikletin icadı kadınların özgürce flört etmesi için önemli bir değişimdi.
Günümüzde flört etmenin belki de en kolay yolu online arkadaşlık uygulamaları. Bundan 120 yıl öncesinde böyle bir şeyden söz etmek ise pek mümkün değildi. Bisikletin icadı, flört konusundaki değişimin de öncüsü oldu. Kadınların daha özgür davranmasından rahatsız olan kesim, ‘bisiklet suratlı’ ifadesini özgür kadınlara karşı bir hakaret olarak kullandı.
O dönemde kadınların mobilitesinden rahatsız olan insanlar, bisiklet kullanmanın kadınların yüzünü deforme edeceğini, onları asık suratlı hale getireceğini iddia etti. Kadınların ahlak anlayışına dair kötü bir anlam barındıran bisiklet suratlı söylemi, kadınları geleneksel kalıpların içine sıkıştırmaya elbette yetmedi.

Bisikletin getirdiği değişim, sosyal iletişimin ve flört özgürlüğünün gelişiminde de etkili oldu.

Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format