Vecihi Hürkuş Kimdir?


45
233 shares, 45 points

Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.

 1. 1 Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu


  Türk pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş, 6 ocak 1896'da İstanbulda doğdu. Tophane Sanat Okulu'nda güzel sanatlar eğitimi alan Vecihi Hürkuş, gönüllü olarak Balkan Savaşı'na katıldı . daha sonra I. Dünya Savaşı'nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi olarak görev yaptı. 1917 senesinde, Kafkas Cephesi'nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek 'Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu' ünvanını aldı. 

 2. 2 Rus Askerler Tarafından Esir Alındı


  Savaşta yaralanarak Rus'lara esir düşmesine rağmen, Nargin Adası'ndan yüzerek kurtulmayı başardı.  

 3. 3 Yunan Uçağını Düşürdü


  Kurtuluş Savaşı'na gönüllü olarak katıldı ve burada başarılara imza attı.  Başarılı keşif uçuşları yaptı ve bir Yuna uçağını düşürdü.  Daha sonra İzmir Havalimanı'na inerek burayı işgalden kurtardı.  Bu başarıları üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine İstiklal Madalyası ve üç ayrı Tasdikname verildi.

 4. 4 Vecihi K-VI


  Edirne'ye kazayla düşen bir düşman uçağına isminin verilmesi üzerine uçak yapma fikri aklına takılan Vecihi Hürkuş, ilk Türk yapımı uçak olan Vecihi K VI'ı imal etti.  Uçağın ilk uçuşu ise 28 ocak 1925'te gerçekleşti.   Mustafa Kemal Atatürk'ün yönlendirmesiyle kurulan Türk Tayyare Cemiyeti‘ne (TTC) katılan Hürkuş, 1931 senesinde, kurum adına ilk Türkiye turunu düzenledi. Bunu aynı senenin sonlarında yapılan ve Ankara, Konya, İzmit, İstanbul gibi birçok şehri kapsayan ikinci uçak turu izledi.

 5. 5 Uçak Mühendisi Ruhsatı Alamadı


  21 Nisan 1932'de, Sivil Tayyare Mektebi'ni kurdu. 1933 senesinde Nuri Demirağ tarafından finanse edilen Vecihi K-XVI isimliuçağı tasarladı. 1937 senesinde Türk Hava Kurumu, Hürkuş'u mühendislik eğitimi alması için, Almanya'daki mühendislik okula gönderdi. 1939 senesinde mezun olarak ülkesine dönen Hürkuş'a iki senede mühendis olunmasının imkansızlığı gerekçesiyle uçak mühedisi ruhsatı verilmedi.

 6. 6 Uçması Yasaklandı


  Hürkuş, uçağı için sertifika almak istemiştir fakat bu belgeyi verebilecek yetkinlikte kimse yoktu. Bu yüzden uçması yasaklandı. Vazgeçmedi, izinsiz uçtuğu için ceza aldı ve uçağına el konuldu. 

 7. 7 Vecihi XIV


  1930 yılında ilk türk sivil uçağı olan Vecihi XIV 'ü yaptı, yine sertifika verilmedi. Tüm uçağı parçalarına ayırdı, Ankara'dan trenle  Prag'a götürdü tekrar birleştirdi. Uçak Çekoslovakya'da uçuş izni aldı. Yurda döndüğünde ikinci uçağı'da uçuştan men edildi.

 8. 8 Yine De Vazgeçmedi


  1932'de İlk Türk Sivil Havacılık okulunu kurdu. Yetiştirdiği başarılı öğrencileriyle 2 yeni uçak daha yaptı. 

 9. 9 Kanatlar Birliği


  Hürkuş, uzun süre havacılıktan ayrı kaldı ve 1947'de Kanatlar Birliği'ni kurdu. Ancak birlik fazla dayanmadı. 1951'de havadan zirai ilaçlama yapmak için bir şirket daha kurdu. Ancak ortaklarla anlaşamayınca haklarından vazgeçerek şirketten ayrıldı.

 10. 10 Hürkuş Havacılık Şirketini Kurdu


  1954 yılında ilk sivil havacılık şirketimiz olan Hürkuş Havacılık şirketini kurdu. Türk Hava Yolları'ndan aldığı 8 adet uçakla THY'nin uçmadığı noktalara uçarak havayolu kargoculuğunu başlatmak istedi. Fakat aldığı uçaklar sabote edilince uçuşlarını gerçekleştiremedi. Hürkuş, hayatının son dönemlerinde oldukça sıkıntı çekti

 11. 11 Türkiye'de Hiçbir Başarı Cezasız Kalmaz


  Borçlandırılan ve uçamayacak duruma getirilen uçaklarının üzerine vatana hizmet ettiği için kendisine verilen maaşa bile haciz kondu. Ankara'da anılarını yazdığı esnada, beyin kanaması geçirdi ve Apollo 11'in aya basmak için yola çıktığı gün hayata veda etti.  Vatanı için bu kadar fedakarlık yapan, tüm ömrünü Türk Havacılığına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne adayan Vecihi Hürkuş'a tüm Türkiye'nin bir özür borcu var...

 12. 12 Vecihiii


  Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı "Gülen Gözler" filmindeki Şener Şen'in canlandırdığı 'Vecihi' karakteri, Vecihi Hürkuş'dan esinlenilerek yaratılmıştır.


Like it? Share with your friends!

45
233 shares, 45 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format