BİR ŞİŞE VOTKA YÜZÜNDEN AVUSTURYA TÜRKLERE NASIL YENİLDİ?


87
344 shares, 87 points

Şebeş Muharebesi: Avusturya ile Türkler arasında halihazırda savaş devam ederken, Avusturya Ordusu Karansebes kasabasında bir ölüm kalım mücadelesine girdi; sebebi ise sadece bir şişe votkaydı.

Şebeş Muharebesi öncesinde, Avusturya ve Osmanlı, Tuna Nehri’nin kontrolü sebebiyle zaten savaş halindeydiler. 17 Eylül gecesi, Avusturyalı süvariler Türk askerini kontrol etmek için keşif devriyesine çıkmıştı. Ancak keşif sırasında askerler nehrin diğer tarafına kamp kurmuş bir grup gezginle karşılaştılar. Gezginler, yorucu keşif devriyesinin ardından askerlerin rahatlatması için içki etmeyi teklif ettiler. Askerler kabul etti ve içmeye başladılar.


Hapsburg İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu arasında ihtilafa sebep olan bölgenin haritası. Ortada Tuna Nehri

Eğlence bir süre devam etti, aralarına bir grup piyade de katıldı. Ancak piyadelerin kendilerine az içki verildiğini iddia etmeleri üzerine tartışma çıktı ve silahlar patladı.

Karansebes kasabasında ise Avusturya Ordusu, her an Türk kuvvetleri geleceklermiş gibi hazır bekliyordu. Nehrin diğer tarafından duydukları sesleri Türklerin harekete geçiği yönünde yorumladılar. “Türkler, Türkler!” Diye bağrışmaya başladılar.

Silah seslerinin geldiği noktadaki kalabalığı Türk kuvvetleri sanan ayık Avusturya askerleri noktayı ateş altına aldı. Aynı şekilde sarhoş Avusturya askerleri de diğer grubu Türk askeri sanınca şiddetli bir çatışma başladı.

Bir süre sonra ayık Avusturya Ordusundaki Alman komutan Türkçe “Dur!” manasına gelen “Halt Halt!” diye bağırdı. Ancak rivayete göre sarhoş askerler bu ihtarı Türklerin hücum ederken kullandığı “Allah Allah!” nidaları zannederek çığlık çığlığa paniğe kapıldı ve çatışma daha da şiddetlendi. 

Avusturya Ordusu gerçeği gün ağardığında anlamaya başladı, çatışmaya neredeyse tüm Avusturya ordusu katılmıştı ve gecenin sonunda binlerce kayıp veren ordu kendi içinde yıkıma uğramıştı.

İki gün sonra Osmanlı Ordusu gerçekten taarruza geçtiğinde ise işi artık kolaydı. Kasabayı 2 gün içinde kontrol altına aldılar.

Bazı kaynaklar yaşanan bu olayları doğrularken, bazı tarihçiler ise anlatılanların gerçeği yansıtmadığını düşünmektedir. Başka bir görüşe göre ise Avusturya’nın yaşananlardan büyük utanç duyduğu ve olayı gizlediği yönünde.


Like it? Share with your friends!

87
344 shares, 87 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
2
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
5
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format