Bahçelievler Katliamı: Faşistler Tarafından Katledilen 7 Tip’li Genç


97
481 shares, 97 points

8 Ekim 1978 Ankara Bahçelievler’de Abdullah Çatlı ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu Bahçelievler katliamında, Türkiye İşçi Partisi üyesi yedi genç katledildi.

Katliam, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcı Abdullah Çatlı tarafından planlanmış ve yönetilmiştir. Çatlı, sokağın köşesinde arabanın içinde beklerken, Duran Demirkıran sokakta, Ömer Özcan ise apartman girişinde gözcü olarak bırakılmış, Haluk Kırcı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz ve Kürşat Poyraz’dan oluşan grup da eve girerek katliamı gerçekleştirmişlerdir. Bahçelievler Katliamı davasında ifadesi alınan Haluk Kırcı 7 öğrenciden 5’ini kendisinin, 2’sini de Abdullah Çatlı‘nın öldürdüğünü savunarak, “O günkü şartlar içinde inanmış bir militandım. İliklerime kadar inanmıştım. Yüz kişi de gelse öldürecektim” dedi.

Katliamın şüphelilerinden ve katliamı tasarlayanlardan olduğu bilinen Abdullah Çatlı olayın hemen arkasından kaçtı. Yakalanamadı. 1996 tarihinde Susurluk kazasında öldüğü söylendi.

Katliamın birinci elden uygulayıcısı Haluk Kırcı 7 kere idama mahkum edildi. 1996’da yakalandığı gün emniyetten kaçtı. 1999’da yeniden yakalandı. 18 Mart 2004 tarihinde tahliye edildi. Ekim 2004’te Ukrayna’da yakalandı. 27 Mayıs 2010’da tekrar tahliye edildi. 8 Şubat 2011 tarihinde tekrar tutuklandı ve 4 Şubat 2015 tarihinde tahliye oldu. En son MHP kongresinde ortaya çıktı.

Haluk Kırcı

Ünal Osmanağaoğlu, 1999 yılında Kuşadası’nda yakalandı ve yedi kez idam cezasına çarptırıldı. Kemal Türkler’in öldürülmesiyle ilgili sanık olarak yargılandığı dava 1 Aralık 2010 tarihinde zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırıldı. “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 10 Temmuz 2012’de tahliye edildi. 30 Haziran 2014 tarihinde öldü.

Bünyamin Adanalı, 1999 yılında Pendik’de yakalandı ve yedi kez idam cezasına çarptırıldı. “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 10 Temmuz 2012’de tahliye edildi.

Ercüment Gedikli, 1980 yılında yakalandı. Aldığı idam cezası müebbete çevrildi ve 1991 yılındaki afla salıverildi.

Abdullah Çatlı

Diğer faillerden Osman Engin 15 Nisan 2013 tarihinde yakalandı. Hakkındaki ceza sebebiyle cezaevine gönderildi. İbrahim Çiftçi İzmir Alsancak’ta bir kahvehanede uğradığı el bombalı saldırıda öldürüldü. Mahmut Korkmaz 1987 yılında yakalandı 1991 yılındaki afla bırakıldı. Kadri Kürşat Poyraz ise bugüne kadar yakalanamadı.

Muhsin Yazıcıoğlu: Çatlı’yı bırakmazsanız Ankara’nın 150 yerinde bomba patlatırız
Bahçelievler Katliamı davasında ifade veren Muhsin Yazıcıoğlu olayla ilgisinin olmadığını söyledi. Ancak Yazıcıoğlu’nun Abdullah Çatlı’nın Bahçelievler katliamından bir ay sonra gözaltına alındığı o sırada Muhsin Yazıcıoğlu’nun Emniyet’e telefon ederek “Çatlı’yı bırakmazsanız Ankara’nın 150 yerinde bomba patlatırız’ dediği” bir ülkücünün itirafıyla ortaya çıkmıştı.

Olayın asıl faillerinden Abdullah Çatlı hiç mahkemeye çıkmadı. Kasım 1978’de başka bir sebeple gözaltına alınan Çatlı, Haluk Kırcı’nın sıkıyönetim mahkemesindeki ifadesinde ismi geçmesine rağmen serbest bırakıldı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Susurluk Kazası’nda ölen Çatlı’nın ardından, ‘Devlet için kurşun atan da yiyen de şereflidir’ dedi.

Yargılamalar
Ünal Osmanağaoğlu: 1999 yılında Kuşadası’nda yakalandı ve idam cezasına çarptırıldı. Aynı zamanda DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in öldürülmesiyle ilgili sanık olarak yargılandığı dava 1 Aralık 2010 tarihinde zamanaşımı nedeniyle düştü. Osmanağaoğlu, 3. Yargı Paketi olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 10 Temmuz 2012’de tahliye edildi.
Bünyamin Adanalı: 1999 yılında Pendik’de yakalandı ve idam cezasına çarptırıldı. Ancak “3. Yargı Paketi” olarak bilinen yasal düzenlemsi doğrultusunda 10 Temmuz 2012’de tahliye edildi.
Ercüment Gedikli:
 1980 yılında yakalandı. Aldığı idam cezası müebbete çevrildi ve 1991 yılındaki afla salıverildi.
Mahmut Korkmaz: Korkmaz 1986’da yakalandı ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, cezayı az bularak kararı bozdu. Mahkeme bu kez, her bir ölüm için 15’er yıl olmak üzere 105 yıl ağır hapis cezasına hükmetti. Yargıtay bu cezayı da bozdu. Yargılama sürerken Korkmaz 1991 yılında Şartla Salıverme Yasası dikkate alınarak tahliye edildi ve kayıplara karıştı. 
İbrahim Çiftçi: İzmir Alsancak’ta bir kahvehane’de uğradığı el bombalı saldırıda öldürüldü.
Yurt dışında olduğu söylenen Kadri Kürşat Poyraz ise hiç yakalanmadı.
Ömer Özcan ve Duran Demirkan: 28’er yıl hapis cezası aldılar. 


Like it? Share with your friends!

97
481 shares, 97 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format