Türkiye’nin Kara Lekesi Sivas Katliamı Nasıl Başladı?


79
941 shares, 79 points
 1. 1 Olaylar Nasıl Başladı? 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı


  Aziz Nesin, düşüncelerinden ve sivri dilinden dolayı bazı kitlelerce sevilmemekteydi. Sevilmemekten öte ona karşı büyük  bir nefret vardı. Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nin 4’üncüsüne katılmak üzere, 1993 Temmuz’unda sanatç ıve aydınlar Sivas’a gitti. Grupta bulunan Aziz Nesin’in Salman Rüşdi’nin “Şeytan ayetleri” kitabını Türkçeye çevirmesine tepki gösteren gruplar, henüz aydınlar kente ulaşmadan Aziz Nesin aleyhinde bildiriler dağıtmaya başlamıştı. Bir diğer tetikleyici olay ise  Aziz Nesin'in '' Bin yıl önce yazılmış kitabın nesine inanayım'' açıklaması yerel gazete olan Hakikat'te şu başlıkla yayınlanması oldu : '' Müslüman mahallesinde salyangoz sattılar''. Bu başlık Sivas halkını daha da tahrik etti. Saat 12'de ihlas haber muhabirine bu başlıktan dolayı yakındı. O sırada orada bulunan bir vatandaşla tartışma yaşandı. Aziz Nesin'e '' Neden saldırıyorsun dinimize ?'' diye tepki gelmişti. O esnada her şey normal gözükse de, halk yavaş yavaş örgütlenmeye başlamıştı.

 2. 2 Ezan Sesini Bastırmaya Çalışıyorlar


  Tiyatro oyunu için davullu çağrı yapılması üzerine, halk arasında şöyle bir dedikodu yayıldı '' Ezan Sesini Bastırmaya Çalışıyorlar! ''. Bu söylenti dilden dile yayılmaya başladı. Cuma namazından çıkan halk bir anda birleşti. ''Allah'u Ekber, Şeriat  İsteriz, Sivas Laiklere Mezar Olacak'' naralarıyla öfkeli kalabalık otele doğru yürüyordu. Kalabalık git gide artıyordu, sayıları 15 bini bulmuştu. Polis ise hiçbir önlem almadı/alamadı. Daha sonra öfkeli kalabalık oteli ateşe verdi. Otelde kalanların çoğu can çekişerek hayatını kaybetti.

 3. 3 Aziz Nesin: O sırada görevlilerden biri beni bileğimden çekerek kalabalığın ortasına attı.


  Asıl hedef olan Aziz Nesin otelin içindeydi ve hala yaşıyordu. Otelin penceresine itfaiye merdiveni yanaştı. Nesin zar zor merdivenden aşağı inmeye çalışıyordu. Gelen itfaiye erleri Aziz Nesin'i kurtarmak istemiyordu. Nesin ise çaresiz merdivenden yavaş yavaş aşağı iniyordu. Bir tane itfaiye eri Aziz Nesin'i bileğinden tutup halkın arasına fırlattı ve Nesin polis arabasına kadar kalabalık tarafından darp edildi. Her şeye rağmen Aziz Nesin hayatta kaldı. 

 4. 4 Katliamdan Aziz Nesin'i Sorumlu Tuttular.


  Süleyman Demirel olay ile ilgili şu açıklamayı yaptı : '' Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş...Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır...Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır."

  İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ise Aziz Nesin'i suçluyordu:

  "Aziz Nesin'in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir."

 5. 5


  Hayatı hapishanelerde geçse de, açtığı yayınevleri hep kapatılsa da, yobazlar tarafından katledilmek istense de, Nesin Türkiye'nin en iyi yazarlarından biri  olmayı başarmıştır. UNESCO’nun yayınladığı Index Translationum adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin, Türkçe eser veren yazarlar arasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’in ardından eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar konumundadır. 

 6. 6Like it? Share with your friends!

79
941 shares, 79 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format