Aziz Nesin’in Hayatı ve Türkiye’nin Kara Lekesi Sivas Katliamı


86
925 shares, 86 points
 1. 1 20 Aralık 1915'te Heybeliada'da Dünyaya Gelmiştir.


  Subayken yazmaya başladı. Asıl adı Mehmet Nusret olsa da, biz onu  mahlası olan  Aziz Nesin ismiyle tanıyoruz.  İlkokulu Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebinde okudu. Darüşşafaka Lisesi, Vefa ve Davutpaşa Ortaokulu ardından Çengelköy Askeri Ortaokulu'nda okudu. Kuleli Lisesi'ni 1935, Harp Okulunu 1937'de bitirdi. 1940 yılında İstihkam subayı oldu. Ayrıca Fen Tatbikat Okulu'nu bitirdi. Bu dönemde bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü’ne devam etti. Bir röportajında ona bu eğitim hayatının “Fikri takip” dedikleri şeyi getirdiğini belirtmiştir.

 2. 2 Hafızlığı


  Aziz Nesin, babasının isteği üzerine hafız olma gayreti ile mahalle mektebine yerleştirilir. Bu sırada Ali Galip ile tanışan Aziz Nesin, birçok anlatısında ondan Galip Amca diye bahseder ve hayatında büyük bir öneme sahip olduğunu söyler.

  Bir kaynakta o yılları ve Ali Galip’i Aziz Nesin şu şekilde kaleme almıştır;”Galip Amcam bir roman: Arapça, Farsça, Fransızca ve yüksek matematik bilen, şiirler yazan bir Rufai ve Kadiri dervişi… Zamanına göre çok devrimci ilerici bir adam olduğu için,ne hocalarla ne şeyhlerle uyuşabilirdi; bu yüzden işi gücü de yoktu. Hem de hattattı hem de beste yapardı, hem de marş bile bestelerdi.”

 3. 3 İlk Aşk Şiirlerinin Yayınlanışı


  Aziz Nesin, okulun son yılında Vedia Nesin imzası ile aşk şiirlerini yayımlar. Mezuniyetten sonra ise 1944 yılında Aziz Nesin takma adıyla “Millet” dergisinde hikâyelerini yayımlar. Bir yıl sonra “Tan” gazetesinde yazılarını yayımlayan Aziz Nesin, giderek sahip olduğu mizah yönünü karakteristik bir şekilde okuyucuya sunmaktadır.  Ancak siyasi nedenler nedeniyle Tan gazetesi kapatılır. Bu kapatılma mevzuu Aziz Nesin için adeta bir gelenek haline gelecektir. 1946 yılında çalıştığı “Gerçek” adlı gazete de yirmi beşinci sayısında kapatılır. Aynı yıl Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali ve karikatürist Mim Uykusuz ile birleşerek ” Markopaşa” yı çıkarırlar.

 4. 4 Markopaşa


  Edebiyatımız için son derece önemli olan bu mizah dergisi içinde politik mizahı barındırarak o yıllarda büyük bir başarı elde eder. Ancak baskın erk, siyasi bir gülmeceye izin vermez ve dergi belirli sürelerde defalarca kapatılır. Aziz Nesin ve diğerleri bu duruma boyun eğmeyerek dergiyi çeşitli adlar ile yayımlamaya devam ederler. Bu şekilde bir savunma mekanizması ancak ve ancak 1950 tarihine dergi ve derginin basıldığı matbaa kapatılana kadar devam eder.

 5. 5 Baştan, Yeni Baştan ve Düşün


  Aziz Nesin, bu tarihten sonra “Baştan” adında bir dergi çıkarır ancak bu dergi de kapatılır. Ardından kalemi ve kendisi son derce güçlü olan Nesin, pes etmez ve “Yeni Baştan” adında bir başka dergi çıkarır. Bu dergi de Fransızcadan aktarılan bir yazı nedeniyle kapatılır. Aziz Nesin bu kapanışın ardında çeşitli işler yapar ancak 1954 yılında dönemin önemli dergilerinden “Akbaba” da yazılar yazmaya başlar. Bir yıl sonra edebiyatımızın en önemli isimlerinden Kemal Tahir ile “Düşün” adında bir yayınevi kurar.  Ancak yayınevi 1962 tarihinde belirsiz bir nedenden dolayı yanar. 

 6. 6 Aziz Nesin Vakfı


  Yazdıklarından ötürü birçok kez tutuklanarak hapis cezasını çarptırılan Aziz Nesin, politik baskılardan dolayı onlarca takma isim kullanmıştır. Aziz Nesin tüm bu baskılara rağmen ülkesinden, mizahından, kaleminden vazgeçmemiştir. 1972 yılında kurduğu Nesin Vakfı bunun en büyük kanıtıdır.

 7. 7 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı


  Aziz Nesin, düşüncelerinden ve sivri dilinden dolayı bazı kitlelerce sevilmemekteydi. Sevilmemekten öte ona karşı büyük  bir nefret vardı. Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nin 4’üncüsüne katılmak üzere, 1993 Temmuz’unda sanatç ıve aydınlar Sivas’a gitti. Grupta bulunan Aziz Nesin’in Salman Rüşdi’nin “Şeytan ayetleri” kitabını Türkçeye çevirmesine tepki gösteren gruplar, henüz aydınlar kente ulaşmadan Aziz Nesin aleyhinde bildiriler dağıtmaya başlamıştı. Bir diğer tetikleyici olay ise  Aziz Nesin'in '' Bin yıl önce yazılmış kitabın nesine inanayım'' açıklaması yerel gazete olan Hakikat'te şu başlıkla yayınlanması oldu : '' Müslüman mahallesinde salyangoz sattılar''. Bu başlık Sivas halkını daha da tahrik etti. Saat 12'de ihlas haber muhabirine bu başlıktan dolayı yakındı. O sırada orada bulunan bir vatandaşla tartışma yaşandı. Aziz Nesin'e '' Neden saldırıyorsun dinimize ?'' diye tepki gelmişti. O esnada her şey normal gözükse de, halk yavaş yavaş örgütlenmeye başlamıştı.

 8. 8 Ezan Sesini Bastırmaya Çalışıyorlar


  Tiyatro oyunu için davullu çağrı yapılması üzerine, halk arasında şöyle bir dedikodu yayıldı '' Ezan Sesini Bastırmaya Çalışıyorlar! ''. Bu söylenti dilden dile yayılmaya başladı. Cuma namazından çıkan halk bir anda birleşti. ''Allah'u Ekber, Şeriat  İsteriz, Sivas Laiklere Mezar Olacak'' naralarıyla öfkeli kalabalık otele doğru yürüyordu. Kalabalık git gide artıyordu, sayıları 15 bini bulmuştu. Polis ise hiçbir önlem almadı/alamadı. Daha sonra öfkeli kalabalık oteli ateşe verdi. Otelde kalanların çoğu can çekişerek hayatını kaybetti.

 9. 9 Aziz Nesin: O sırada görevlilerden biri beni bileğimden çekerek kalabalığın ortasına attı.


  Asıl hedef olan Aziz Nesin otelin içindeydi ve hala yaşıyordu. Otelin penceresine itfaiye merdiveni yanaştı. Nesin zar zor merdivenden aşağı inmeye çalışıyordu. Gelen itfaiye erleri Aziz Nesin'i kurtarmak istemiyordu. Nesin ise çaresiz merdivenden yavaş yavaş aşağı iniyordu. Bir tane itfaiye eri Aziz Nesin'i bileğinden tutup halkın arasına fırlattı ve Nesin polis arabasına kadar kalabalık tarafından darp edildi. Her şeye rağmen Aziz Nesin hayatta kaldı. 

 10. 10 Katliamdan Aziz Nesin'i Sorumlu Tuttular.


  Süleyman Demirel olay ile ilgili şu açıklamayı yaptı : '' Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş...Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır...Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır."

  İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ise Aziz Nesin'i suçluyordu:

  "Aziz Nesin'in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir."

 11. 11


  Hayatı hapishanelerde geçse de, açtığı yayınevleri hep kapatılsa da, yobazlar tarafından katledilmek istense de, Nesin Türkiye'nin en iyi yazarlarından biri  olmayı başarmıştır. UNESCO’nun yayınladığı Index Translationum adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin, Türkçe eser veren yazarlar arasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’in ardından eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar konumundadır. 

 12. 12 Vefatı


  Aziz Nesin 5 Temmuz 1995'de Çeşme'deki imza günü sonrasında saat 01.05'de öldü.

 13. 13

  Aziz Nesin Sivas Katliamını Anlatıyor, İzlerken Tüyleriniz Ürperecek.

  Aziz Nesin Sivas Katliamını Anlatıyor, İzlerken Tüyleriniz Ürperecek.

  Old Laik Days paylaştı: 2 Temmuz 2018 Pazartesi


Like it? Share with your friends!

86
925 shares, 86 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format