PEK BİLİNMEYEN FAKAT MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 10 TÜRK FİLMİ


91
159 shares, 91 points
 1. 1 KADER ( 2006) Yönetmen: Zeki Demirkubuz Oyuncular: Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar, Engin Akyürek..


  Çoğu insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bu filmde, aşkın insana neler yaptırabileceği anlatılıyor. ''Bir insan aşık olduğu insan için ne kadar ileri gidebilir?'' sorusunun cevabını bu filmde fazlasıyla alacaksınız.

  Replikler :

  Sen de anla artık, başka yolu yok bunun! Yazıkmış, kılmış, tüymüş hepsi hesap edildi bunların ya. Her şeye hazırım diyorum sana. De ki iyilik ediyorsun, de ki sevap işliyorsun.. Herkesin inandığı bir şey vardır bu a* koduğumun hayatında. Benimkisi de sensin. Ne yapayım?  

  Bekir: Parayı bulunca İzmir’e mi gideceksin?
  Uğur: Evet.
  Bekir: Peki geri nasıl ödeyecesin?
  Uğur: Nasıl olursa! Çalışırım, her şeyi yaparım. Olmadı o*luk yaparım. İstersen metresin olurum.
  Bekir: Onu bu kadar çok mu seviyorsun.


  Uğur: Bekir ne istiyorsun? Gerçekten ne istiyorsun Bekir? Bu iş nereye gidecek böyle?
  Bekir: Nereye giderse!
  Uğur: Ne demek nereye giderse!
  Bekir: Öyle işte, olmuyor sensiz! 2. 2 İtirazım Var (2014) Yönetmen: Onur Ünlü Oyuncular : Serdar Keskin, Hazal Kaya


  İtirazım Var, camisinde işlenen bir cinayeti kendi metotlarıyla çözmeye çalışan bir imamın fazlasıyla komik ve bir o kadar aksiyon dolu macerasına odaklanıyor. Polisin, cinayetin failini bulmak için çaba sarf etmediğini, hatta daha sonra kendisini şüpheli ilan ettiklerini fark eden imam, müezzin başta olmak üzere çevresindeki ve yeni tanıdığı pek çok kişinin şüpheli davranışlar sergilediğini fark edip işe koyuluyor.

  Replikler:

  Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var.

  İmam nikahını ne sanıyorsunuz siz... Rezalet ruhsatı mı? İmam nikahının hiç bir hükmü yoktur kızım, imam nikahı size nefsinize uyma ruhsatı vermez.

  Aklını kaybedince korkularını da kaybedersin. Bu seni özgürleştirir.

  Dövemiyorsan merhametten, dövmüyorsan kibirden. kibir çok büyük günah.

 3. 3 Sen Aydınlatırsın Geceyi ( 2013) Yönetmen: Onur Ünlü Oyuncular : Ali Atay, Demet Evgar


  Cemal, Manisa'nın Akhisar kasabasında babasıyla yaşayan ve kendi berber dükkanlarında çalışan bir adamdır. Kendi halinde gibi görünen Cemal'in içine bir sıkıntı çöker, kendisi bile ne olduğunu bilemez... Öte yandan hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada, gayet sıradan gibi görünen insanların olağanüstü güçleri vardır. Kimi zamanı durdurur, kimi duvarların ardını görür, kimi ölümsüz. Ama hiçbiri de süper kahraman değildir. Herkes her şeyi bilir ve normal hayatına devam eder... Ayrıca film siyah beyaz olmasıyla da dikkat çeker.

  Replikler:
  + Beni seviyon mu?
  – İstersen severim.
  + İstiyom galiba.

  İnsan ‘endişe'den yaratılmıştır. 4. 4 Masumiyet (1997) Yönetmen: Zeki Demirkubuz Oyuncular: Haluk Bilginer, Güven Kıraç, Derya Alabora


  Namus cinayeti nedeniyle girdiği hapishaneden çıkan Yusuf amaçsız bir hayata sahiptir artık. İzbe bir pansiyon köşesinde yolu Bekir ve Uğur’la kesiştikten sonra hikayedeki tüm kişilerin hayatlarını derdinden sarsan hadiseler yaşanacak, herkes kendi masumiyetinin peşinden gidecek; bu seçimler de hepsinde derin yaralar açacaktır. Uğur güçlü bir hayat kadınıdır, Bekir ise ona saplantılı bir adam. Fakat Uğur'un gönlünde Zagor vardır...  

  Replikler:

  Hep denedin.
  Hep yenildin.
  Olsun.
  Yine dene.
  Yine yenil.
  Daha iyi yenil..

  "Ceza derler oğlum buna ceza! Hakim kime kalem kırar düşündün mü hiç? Kimi falakaya yıkarlar, kimi orospu yapıp, kimi aç öldürürler, kim gözünü kırpmadan beynine sıkar kurşunu? Koyun gibi kesilmeyi bekleyen şerefsizler mi, beş paralık düzenleri için hayatlarını peşkeş çeken pezevenkler mi? Söyle lan kim?" 5. 5 Limonata (2015) Yönetmen: Ali Atay Oyuncular: Ertan Saban, Serdar Keskin, Funda Eryiğit


  Makedonya'da yaşayan Suat eski bir tır şoförüdür ve ölümcül bir hastalık nedeniyle yatağa düşer. Oğlu Sakip'i yanına çağırır ve ölmeden önceki tek arzusunu açıklar. Suat seneler önce İstanbul'da imam nikahı kıyarak bir kadınla evlenmiştir ve bu evlilikten bir çocuğu olmuştur. Ancak Suat bebekken terk ettiği bu çocuğu hiç görememiştir. Ölmeden önce tek dileği Selim adındaki ikinci çocuğunu bulup ondan helallik istemektir. Buna göre oğlu Sakip'ten İstanbul'a gidip kardeşini bulmasını ister. Sakip babasının emektar arabasına atlayıp elinde yalnızca kardeşinin adı ve eski bir adresle İstanbul yollarına düşer.

 6. 6 Gemide (1998) Yönetmen: Serdar Akar Oyuncular : Erkan Can, Ella Manea, Haldun Boysan


  Laleli'ye yiyecek almak için gönderilen  Boksör'ün, parasını kaptırdığını söylemesi üzerine  olaylar gelişir. Laleyi'ye paralarını geri almak için giderler ve olanlar olur...

  Replikler:

  + Nasılsın kaptan? Başın ağrıyor mu?

  - Başımın içinde filler s*kişiyor.


  + A*ına koyduğumun itleri. Elin zavallı kızını elini kolunu bağlayıp zorla s*kiyosunuz sonra da it gibi titriyosunuz. G*tsünüz oğlum g*t. Bir de kızdı diyorsun... Ulan bu garip kızsa, vicdanın titremiyor mu? Senin bacın yok mu puşt?

  + A*ına koyduğumun itleri. Elin zavallı kızını elini kolunu bağlayıp zorla s*kiyosunuz sonra da it gibi titriyosunuz. G*tsünüz oğlum g*t. Bir de kızdı diyorsun... Ulan bu garip kızsa, vicdanın titremiyor mu? Senin bacın yok mu puşt?


  + Özür dile lan kızdan!

  - Bu dil bilmiyor ki abi, anlamaz ki.

  + Dile lan!

  - Özür dilerim bacım.

  + Aferin.

 7. 7 Sarmaşık (2015) Yönetmen: Tolga Karaçelik Oyuncular : Nadir Sarıbacak, Özgür Emre Yıldırım, Hasan Karsak


  Bir armatör iflas eder ve o sırada seferde olan gemisindek mürettebat gemide mahsur kalır. Zira deniz hukuku gereği gemide kalmak zorundadırlar ve hiçbir yere kıpırdayamazlar. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu huzursuz bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesine girecektir. 8. 8 Siyah Beyaz ( 2010) Yönetmen: Ahmet Boyacıoğlu Oyuncular : Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Nejat İşler, Şevval Sam


  Eski kulağı kesiklerden, debdebeli bir hayat yaşamış ama 70 yaşına gelmesine karşın hala durulmamış, ideallerine bağlı bir ressam (Tuncel Kurtiz); kalp krizi geçirdikten sonra işini bırakan, sümüklü böcek besleyip sakin bir yaşam sürmeye çalışan yarı çatlak bir avukat (Erkan Can); mesleğini icra etmekten bezmiş, üstüne bir de karısı tarafından terkedilmiş talihsiz bir doktor (Nejat İşler); ve hayata karşı tek başına direnen, yalnızlığı bir hayat tarzı bellemiş bir iş kadını (Şevval Sam).. Bu farklı hayatları birleştiren yer ise Siyah Beyaz isimli bir bardır...

 9. 9 Mustafa Hakkında Her Şey ( 2004) Yönetmen: Çağan Irmak Oyuncular : Fikret Kuşkan, Nejat İşler, Başak Köklükaya


  Dışardan bakıldığında Mustafa için hayat sanki toz pembe gözükmektedir. Zira başarılı bir iş yaşamı görülmektedir. Bu yüksek kariyer, mutlu giden bir evlilik hayatıyla taçlanmıştır. Dünyalar tatlısı bir çocuk da adeta aşkının meyvesidir. Dolayısıyla Mustafa çoğu kişinin imrenerek baktığı bir hayata sahiptir. Bu mükemmellik içerisindeki saklı kusurlar karısının geçirdiği bir kaza sonrasında gün yüzüne çıkmaya başlar. Karısı bu trafik kazasında hayatını kaybettiğinde yalnız değildir; yanında Mustafa'nın daha önce hiç görmediği Fikret isimli bir yabancı bulunmaktadır. Nedenlerini öğrenmek isteyen Mustafa, Fikret'i kaçırıp durumu aydınlığa kavuşturmaya çalışır. Issız bir yerde karşı karşıya gelen iki adam Fikret'in dilinden dökülen sözlerle birlikte bir sinir harbinin içerisine girerler. Fikret'in anlattığı gerçekler hem karısının hem de Mustafa'nın yaşamlarındaki sır perdesini ortadan kaldıracaktır.


  Replikler:

  Bazen Tanrılara bir kurban gerekir ki, onlar Tanrı kalabilsinler.

  Herkes bana yalan söylüyor anne biliyor musun?

 10. 10 Tabutta Rövaşata( 1996) Yönetmen: Derviş Zaim Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Ahmet Uğurlu


  Sokakta yaşayan bir adamın hayatta kalma çabası dramatik bir şekilde anlatılıyor.

  Replikler:

  Soğuk olan hava değil Mahsun, insanlar soğuk, hayat çok soğuk. Keşke bu kadar soğuk olmasaydı da dünya, sen de bu kadar üşümeseydin.

   Yatacak yer verdiler mi sana?
  + Evet.
  – Yatacak yer verdilerse iyi.
  + Eh işte.
  – Bazen gıpta ediyorum. Benim halim senden kötü.
  + Nasıl yani?
  – Bir odan var ya!
  + Senin yatacak yerin yok mu?
  – Hem var, hem yok. Arkadaşlarda kalıyorum.
  + Ben de. Ama arkadaşlar iyidir.


  – Araba mı çaldın lan yine?
  + Hı hı..
  – İyi bok yedin.
  + Soğuktu..

  Çıkma ekmek var mı?


Like it? Share with your friends!

91
159 shares, 91 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format