AVUSTRALYA BATI KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIDI


85
77 shares, 85 points

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, hükümetinin Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıkladı. Diğer yandan Morrison, ülkesinin büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Batı Kudüs’e taşınmasının ancak barış sağlandıktan sonra gerçekleştirileceğini söyledi.Avustralya Başbakanı Scott Morrison, hükümetinin Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıkladı.

Diğer yandan Morrison, ülkesinin büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Batı Kudüs’e taşınmasının ancak barış sağlandıktan sonra gerçekleştirileceğini söyledi.

Aynı zamanda Filistinlilerin Doğu Kudüs’ü başkent olarak belirleyeceği bir devlet kurma hakkına da saygı duyduklarını ekledi.

Morrison, daha önce de yaptığı açıklamalarda, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması yönünde bir adım atabileceklerini söylemişti.

Avustralyalı siyasetçinin Cumartesi günü yaptığı açıklama ise bu konuda siyasetçiler ve müttefikleri ile birtakım görüşmeler gerçekleştirmesinin ardından geldi.

İsrail parlamentosu Knesset ve İsrail hükümetine ait diğer birçok kurumun burada olması dolayısıyla Batı Kudüs’ün başkent olarak tanındığı belirtildi.

Orta Doğu’da liberal bir demokrasiyi savunduklarını söyleyen Morrison, büyükelçilik binası Batı Kudüs’e taşınana kadar burada geçici olarak bir savunma ve ticaret ofisinin kurulacağını aktardı.

Muhalefet lideri: Kararı geri alırız

Muhalefette yer alan İşçi Partisi’nin lideri Bill Shorten, önümüzdeki yıl seçimleri kazanmaları takdirinde bu kararı geri alacaklarını açıkladı.

Avustralya Başbakanı Morrison, daha önce de hem iki devletli çözümü desteklemenin hem de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın mümkün olabileceğini savunmuştu.

Avustralya daha önce bunun mümkün olmadığını söylüyordu.

Morrison’ın rakipleri, Kudüs’le ilgili bu açıklamasının ‘siyasi bir manevra’ olduğunu söylemişti.

Morrison ise Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma fikrini Avustralya’nın eski İsrail Büyükelçisi Dave Sharma’da aldığını söylemişti.

Ekim ayında Morrison’ın bu açıklaması İsrail tarafından tebrik edildi, Filistin tarafından tepkiyle karşılandı. Komşu ülke Endonezya ise tepki göstererek ticaret görüşmelerini askıya aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl onlarca yıllık Orta Doğu politikalarını değiştirerek Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı.

Mayıs’ta da ABD Büyükelçiliği Kudüs’e taşınmıştı.

Karar uluslararası tepkilere neden olmuştu.

Filistinliler Kudüs’ü gelecekteki devletlerinin başkenti olarak görüyor.

1967’deki Altı Gün Savaşları’nda Doğu Kudüs’ü işgal eden İsrail ise kentin “ebedi ve bölünmez” başkenti olduğunu iddia ediyor ve uzun süredir dünyaya bunu kabul ettirmeye çalışıyor.

 


Like it? Share with your friends!

85
77 shares, 85 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format