Avrupa’nın Göbeğinde Hiçbir Kuralı Tanımayan, Otoritelerin Karışamadığı Bölge: ‘Christiania’, Bu Kasabada Özgürsünüz


157
1k share, 157 points

Ütopya kelimesini çok sık duymuşsunuzdur. İşte Christiania kasabası tam anlamıyla bir ütopya. Bu kasabayı gördükten sonra ”Keşke orada yaşayabilsem” diyeceksiniz.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bulunan Özgür Kasaba Christiania’nın kendisine ait bir hükümeti ve özgün kuralları var.  Bu kasabanın hikayesi şöyle başlıyor. 1971 yılında terk edilmiş olan askeri kışlalara anarşistler, sanatçılar ve hippiler yerleşiyor. Tel örgüleri söküp terk edilmiş bölgeye yerleşen bu insanlar zamanla kendi dünyasını yaratıyor. Kendi evlerini inşa ediyor  otoriteyi ve kuralları tanımıyor.

Christiania, insanların duvarların üzerine istedikleri boyamaları yaptığı, kendi evlerini kurduğu ve kendilerine ait kanunlarla yaşadığı özgür ruhlu bir kasaba. Daha öncesinde Danimarka hükümeti kasabayı kapatmayı ve yaşayanları bölgeden uzaklaştırmayı denese de halkın baskısı yüzünden geri adım atmışlar.

“Şu an Avrupa Birliği Topraklarından Ayrılıyorsunuz”

Vanity Fair’e konuşan Danimarkalı girişimci durumu şöyle özetliyor: “Kopenhag’ı bu kasaba olmadan hayal etmek oldukça zor. Bundan sonra da hiçbir hükümet bu kasabayı kapatamaz. Eğer böyle bir şeye kalkışırlarsa binlerce insan sokağa dökülerek bunu protesto edecektir.”

Hükümet ise daha önce denenen kapatma girişiminin halkın nasıl bir tepkide bulunacağını ölçmek adına yapılmış sosyal bir deney olduğunu belirtiyor.

Kasabaya girdiğinizde “Şuan Avrupa Birliği topraklarından ayrılıyorsunuz” yazan bir tabelayla karşılaşıyorsunuz. Kendilerini diğer devletlerden ayrı tutan Christiana’nın özgün bir bayrağı bile var. Hatta Løn adını verdikleri bir para birimine sahipler.

Christiania’nın vatandaşları vergi ödemek zorunda değiller, dar sokakları nedeniyle dışarıda araba kullanımı da yasak. Kokain, amfetamin gibi uyuşturucular ve silah barındırma kesinlikle yasak kılınmış, ancak esrar kullanımı burada serbest. Danimarka’da esrar kullanımı her ne kadar yasak da olsa kasabanın sakinleri bu yasağa uymuyor. Ürettikleri esrarı tüm dünyaya satan komün, yılda 185 milyon dolar gibi bir gelir elde ediyor.

Kasaba, yaşayanlarıyla canlı kalmayı başarmış. İçinde atölyelerin, topluluk marketlerinin, yoga ve meditasyon alanlarının bulunduğu bölgeye Avrupa’nın dört bir yanından müzisyenler geliyor. 44 yaşındaki bu komün, her geçen gün daha da genç bir ruha sahip oluyor.

Burada yaşayan insanlar gündüz üretime katılıp akşam müzik eşliğinde hep beraber eğleniyorlar.Christiania’ya Dünyanın dört bir yanından müzisyenler ve sanatçılar geliyor. Bölgede sanat sevgisi oldukça üst seviyede, öyle ki hangi sokağa girerseniz girin mutlaka kulağınıza bir yerlerden enstrüman sesleri geliyor.

Christiania’yı ilgilendiren bütün kararlar ortak mecliste alınıyor.

Meclise dileyen bölge sakini katılıp, söz sahibi olabiliyor. Son alınan bir karara göre hırsızlık yapanın Christiania’da kalması yasak. Hırsızlık yaptığı tespit edilen kişi derhal sürgün için Kopenhag’a gönderiliyor.Ruhsal ve fiziksel kirlilikten uzaklaşmak isteyenlerin yaşadığı bu şehirde fotoğraf çekmek ve koşmak yasak. Temel felsefe ise eğlenmek!Ruhsal ve fiziksel kirlilikten uzaklaşmak isteyenlerin yaşadığı bu şehirde fotoğraf çekmek ve koşmak yasak. Temel felsefe ise eğlenmek! Fotoğrafta da gördüğünüz gibi esrar içimi ve ticareti serbest.

Koşmak yasak

Koşmak ise polis ve güvenlikle ilgili endişeli bir durum yaratıldığı düşünüldüğünden dolayı hoş karşılanmıyor. Her türlü kimyasal ve sentetik uyuşturucu ile hırsızlık da kesin çizgilerle yasaklananlar arasında. Yani kısacası huzursuzluk yasak. Kasabanın tek derdi huzur.Bisiklet üreten bir tesisin de olduğu kasabada çevreci ve organik bir yaşam temel alındığından modern dünyadan mümkün olduğunca uzak durulmaya çalışılıyor.

 

Yerleşmek çok mümkün değil

Christiania’ya yerleşmeyi düşünen çok sayıda insan var. Ancak hem konut sıkıntısı hem de uygulanan sıkı kurallar nedeniyle dışarıdan birinin gelip kasabada yaşaması çok mümkün değil. Yine de ben şansımı denemek istiyorum diyenler ev alabilmek ya da kiralamak için sıraya girip bekliyor.

Her yıl Noel kutlamaları için renklendirilen kasabada yalnız yaşayan, hasta ya da güçsüz olan ve evsizler için bir organizasyon düzenleniyor. Müzisyenlerin yer aldığı renkli ortamda herkesin doyabileceği kadar yemek ikram ediliyor.  Christiania yılda 1 milyon turistten daha fazlasını ağırlıyor ve Danimarka’nın simgelerinden biri. Bir gün  Danimarka‘ya gidecek olursanız buraya uğramadan sakın dönmeyiniz. Eğer çevrenizde Danimarka‘ya gidip bu rüya kasabayı ziyaret etmiş birisi varsa size ilk önereceği yer burası olacaktır.


Like it? Share with your friends!

157
1k share, 157 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
18
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
4
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format