TÜRKİYE’DE ATEİST OLMAK


50
236 shares, 50 points

                                                                            ATEİZMİN ÇIKIŞI

Teizm kelimesi Yunanca da “Tanrı” anlamına gelen “Theos”dan türemiştir. Bu kelimeden de “Tanrı inancına sahip olmak” ya da “Tanrıya inanmak” anlamına gelen Theism anlayışı ortaya çıkmıştır. Ateizm kelimesi de İngilizcedeki “Theism” kelimesinin başına “a” ön takısı getirilerek oluşturulan “Ateizm” kelimesi, Türkçede “Tanrı Tanımazlık” anlamına gelmektedir.
İnançsızlık denildiğinde hemen akla Ateizm gelmektedir. Çoğu insan, inanç sahibi ve bir dine mensuptur fakat diğer dinleri reddetmektedirler. Ateizm, tüm Tanrılara, dini inançlara ve özellikle dinlerin kabul ettikleri ruhani güç boyutundaki metafizik kavramlarına inanmayan felsefi bir düşünce akımıdır. Ateistler genel olarak, Allaha inanmayan insanlar olarak bilinseler de aslında onlar bu tanımı da kabul etmezler. Çünkü yine bir inancın içine dahil edildikleri için bu düşünceye de karşıdırlar. Ateistlere göre “inkar” var olan bir şeyin reddedilmesi anlamını taşır, oysaki Ateistlere göre Tanrı var olmadığı için onun inkar edilmesi de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

                       Türkiye’de Ateizm

Türkiye’de ateist sayısı oldukça fazla olsa da bunu söylemekte çekiniyorlar. Eskisi kadar bir korku olmasa da yine de aile yapısından dolayı korkanlar var.  Oysa Ateizm derneği bile açıldı. Bu derneğin açılması büyük bir adım olmuş, bu ülkede ateistlerde az sayıda değil mesajı verilmiştir. İslamiyetin yaygın olduğu bir ülkede bunu açıkça söylemek oldukça zordur. Dinine bağlı, beş vakit namazını kılan bir babanın oğlu bunu ne babasına söyleyebilir ne de çevresine. Duyulmasından korkar. Çünkü ateistlere çok farklı bir gözle bakılır. Ötekileştirilir bir günahkar olarak görülür. Batı ülkelerinde din fazla ön planda olmadığı için orada biraz daha özgürsünüzdür. Fakat ortadoğuda ateist olduğunuzu söylerseniz öldürülürsünüz. Şeriat kanunlarının geçerli olduğu ülkelerde bunu cezası vardır.

Fakat bunları aşmış insanların sayısı gittikçe artmakta. Ailesine ve çevresine bunu açıkça dile getiren insanlar oldukça fazla. Ateist olduğunu söyleyemeyenlerin sayısı bunu rahatça söyleyenlerin sayısını geçiyor. Dışlanmaktan, ötekileştirilmekten ve hatta iş bulamama, evlenememe gibi sorunlardan çekiniyor. Hala farklı mezheplerin birbiriyle evlenemediği çağda kimse ateist damat veya geline sıcak bakmıyor maalesef. Kısacası toplum buna hazır değil.


Dünyada toplamda 4000-5000 arası din olduğu söylenmekte. Bir ateist aslında tüm dinleri reddediyor bir teist ise bir tanesi hariç hepsini. Yahudiye göre müslüman cehennemde yanacak, hristiyana göre yahudi cehennemde yanacak. Dünyada toplamda 2.2 milyar hristiyan var. Ölmüş olanlarla birlikte bu sayı inanılmaz seviyelere ulaşıyor. Bir müslüman kendi dininden olmayan tüm doğacak, ölecek ve yaşayan farklı dine mensup insanların yanacağını düşünüyor. 4999 tanesini reddetmeyip hepsini reddeden bir ateistin de yanacağını düşünüyor. Yani her teist, kendi inandığı dine inanan insan hariç hepsinin yanacağını düşünmekte. Kısır bir döngüye dönüşüyor. Bundan dolayı dinin hakim olduğu ülkelerde ateist olduğunu açıkça söylemek çok zor. Türkiye’de de bu geçerli olduğundan dolayı ateistler toplum baskısından korkup açıkça söyleyemiyorlar.

Ateizm Hakkında Yapılan Anket ve Sonuçları


Like it? Share with your friends!

50
236 shares, 50 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
5
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format