‘Atatürk’ün Tatili Cumadan Pazara Almasının Nedeni İslam Karşıtlığıdır’ Yalanı!


119
395 shares, 119 points

Öncelikle Kur’an-ı Kerim’de veya sağlam hadislerde Müslümanlar için tatil gününün cuma olduğu belirtilmemiştir. Asr-ı saadet’te ve dört halife döneminde de cumanın resmi tatil olduğuna yönelik hiçbir kanıt yoktur. Emeviler döneminde sadece mahkemeler, Abbasiler döneminde ise resmi daireler cuma günleri tatil edilmiştir.
Son zamanlarda ise, sanki Osmanlı kurulduğundan beri cuma günleri tatilmiş Atatürk gelip cumadan pazara almış gibi yalanlar ortaya atılmaktadır. Sahte tarihçilerin tek amaçları  okuyup araştırmayan kitleleri böyle yalanlarla Atatürk ve Cumhuriyet’e düşman etmek ve Atatürk’ü İslam karşıtı olarak göstermektir. Bu yazımızda, halkı kandırıp birbirine düşürmeyi amaç haline getirmiş tarihçilerin yalanlarını aktaracağız.

Osmanlı’da Hafta Tatili

Osmanlı Devleti’nde başlangıçta hafta tatili yoktur. Diğer İslam devletlerinde olduğu gibi Osmanlı’da da namaz vaktinde kısa bir süre işe ara verme dışında cuma günleri hafta tatili değildir. Osmanlı’da 1820’lerde tatil günleri pazartesi ve perşembe iken, 1830’larda pazar gününe alınmıştır. Osmanlı’da değişik zamanlarda bazen pazartesi, bazen perşembe ve salı, bazen  cuma günlerinde tatil yapıldığı anlaşılmaktadır. Sadrazam İzzed Mehmed Paşa, işlerin yoğunluğunu ileri sürerek 1774’te hafta tatiline son vermiştir. II. Mahmud döneminde hafta tatili uygulaması yeniden başlatılmıştır. Bazı dairelerde pazar ve pazartesi, bazı dairelerde de perşembe tatil ilan edilmiştir. İşlerin aksaması üzerine tatil tek güne indirilmiş, sadece pazar günü tatil ilan edilmeye başlanmıştır. ( Bu bilgilere ”Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi ” kitabından ve farklı kaynaklardan rahatça ulaşabilirsiniz.) . Kaynaklar: ( TDV İslam Ansiklopedisi, Panzehir)


Like it? Share with your friends!

119
395 shares, 119 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
2
Kötü
Çok İyi Çok İyi
2
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
6
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format