ATATÜRK İLE AMERİKALI BİR ÇOCUĞUN MEKTUPLAŞMASI


81
499 shares, 81 points

Atatürk, başarıları ve fikirleri sayesinde tüm dünyada tanınmış, saygı görmüştür. Okyanus ötesinden Amerikalı bir çocuğun dahi ilgisini çekmeyi başarmıştır. İşte uzaklardan Atatürk’e mektup yollayan çocuğun ilginç hikayesi.

Cumhuriyetin yeni ilan edildiği 1923 yılının Ekim ayında, Atatürk ve arkadaşları büyük bir yoğunluk içerisindeydi. Bu zor dönemde Atatürk, bütün gününü çalışmaya ayırıyor, ülkesi için gecesini gündüzüne katıyordu.
Bir gün yaveri, elinde bir zarfla Atatürk’ün odasına girer: Paşam, bir mektubunuz var, Amerika’dan. Zarftaki isme bakan Atatürk, ismi tanıyamaz. Curtis LaFrance isminde bir yabancıdan gelen mektubu görünce, Atatürk daha da meraklanır.

Elmira, New York, 258 Ekim 1923

“Sayın efendim, ben on yaşında Amerikalı bir çocuğum. Türkiye’ye ve yeni hükümetine büyük bir ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen Amerikalı bir çocuğa, bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün, Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla, Curtis LaFrance”

Atatürk bu mektubu okuduğunda bir hayli duygulandı, ancak bu kişisel ilgiden değil, kurulan bağımsız devletin etkisi olduğundandı. “Türkiye Cumhuriyeti Başkanlığı, Özel” başlıklı bir kağıt aldı ve başka bir cumhurbaşkanına yazar gibi ciddi bir üslupla mektubu yanıtladı:

“Bay Curtis LaFrance, mektubunuzu aldım. Türk yurdu hakkındaki ilgi ve iyi dileklerinize teşekkür ederim. İsteğiniz üzere bir fotoğrafımı gönderiyorum. Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına biricik öğüdüm; Türkler hakkında her işittiklerine gerçekmiş gibi bakmayıp, kanılarını bilimsel ve esaslı incelemelere dayandırmaya önem vermelidir. Başarılar ve mutluluklar dilerim, Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal.”

Mektup, İngilizceye çevrilerek aslıyla Curtis LaFrance’a yollanır.

Mektubun İngilizce versiyonu ise şöyledir:


I received your letter. Thank you for your interest in Turkey. I
am sending you an autographed picture as requested. The only request I have of smart and hard-working American boys like
yourself is this: Do not believe in everything you hear about Turks
and do insist grounding your opinions on scientific and historical
researches.
I wish you much success and happiness.


Gazi Mustafa Kemal
President, Turkish Republic

Bu mektup ise oldukça tesadüfi bir şekilde ortaya çıkmıştır. La France, Newport Protestan Kilisesinde, eşya satılan bir dükkanda bir Türk kadını ile tanışıyor ve sohbet sırasında mektuptan bahsediyor. Kadın ise Türk Konsolosluğundaki bir arkadaşına bu mektuptan bahsedince olay bir gazeteciye kadar gidiyor. Bu olay üzerine Türkiye Kültür Bakanı İstemihan Talay, La France’ı 75. Yıl kutlamaları için Türkiye’ye davet ediyor.

1960’tan itibaren Türkiye’ye defalarca gelmişti, Ankara’yı İstanbul’u İzmir’i gezmişti, tekneyle Ege ve Akdeniz kıyılarımızı dolaşmıştı. Anıtkabir’i ziyaret etmiş, kendisine ömrü boyunca ilham veren Atatürk’ün kabri başında saygı duruşunda bulunmuştu. Bu defa, Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi davetlisi olarak Ankara’daydı. “Hayatımın en duygulu anını yaşıyorum” dedi. Mustafa Kemal’in kendisine gönderdiği mektubu, Anıtkabir müzesinde sergilenmek üzere Türkiye’ye armağan etti.

Anıtkabir’deki törende kısa bir konuşma yapar.

“1938’te Atatürk’ün öldüğünü duyduğumda 25 yaşında bir delikanlıydım. Niye ağladığımı kimse anlamamıştı”


Like it? Share with your friends!

81
499 shares, 81 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
2
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format