Atatürk Havalimanı Taşınıyor, Geriye Sadece Bu Fotoğraflar Kaldı


92
85 shares, 92 points

Atatürk Havalimanı’nın taşınması, 5 Nisan 2019 tarihinde saat 03.00’da başladı ve 7 Nisan 2019 saat 00.00’da bitecek. “Büyük göç” sonrası Atatürk Havalimanı, tamamen İstanbul Havalimanı’na taşınmış olacak. Böylece artık Yeşilköy’deki havalimanını artık kullanamayacağız. Atatürk Havalimanı, bizim için bir tarih olacak… “Yeşilköy Hava Meydanı” adıyla sivil uçuşlara açılan, adı daha sonra Atatürk Havalimanı olarak değiştirilen, 80 yıldan fazla da sivil havacılığa hizmet veren havalimanı dünya liderlerine, Yeşilçam filmlerine sahne oldu.

Atatürk Havalimanı’nın ortaya çıktığı topraklar, İstanbul’un Avrupa kıtasında bulunan Yeşilköy’deki bir alandı. İlk olarak bu alan 1912 yılında askeri amaçlarla hizmete açılmıştı.

İstanbul’un en büyük ilçelerinden Bakırköy’de konumlanan alan, ilk olarak hangar ve küçük bir meydandan oluşuyordu. 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Türk Tayyare Cemiyeti” kurulduğunda sivil havacılıkta ilk büyük adımlar atılmış oldu.

1933’te İstanbul-Ankara uçuşu ile “Yeşilköy Hava Meydanı” adıyla sivil uçuşlara açıldı.

1944’te Chicago Sivil Havacılık Sözleşmesi imzalandı. Yeşilköy’e uluslararası uçuşlar için bir havalimanı inşa edilmesine karar verildi.

1949 da başlanan inşaat, 1953 de tamamlandı. 1 Ağustos 1953’te uluslararası uçuşlara açıldı ve havalimanı özelliği kazandı.

1971’de her biri yılda yaklaşık 5 milyon yolcu alabilecek 4 terminal binası dahil bazı yeni bölümler inşa edilerek havalimanı genişletildi. 1985 yılında Atatürk Havalimanı adını aldı.

Yeşilköy Havalimanı, Türk Sineması’nın sembol isimlerini konuk etti. Yeşilçam filmlerinden bazılarındaki kavuşma ve veda sahneleri de burada çekildi.

Ajda Pekkan ve Fatma Girik’in oynadığı “Koçum Benim”, Kemal Sunal filmi “Sosyete Şaban”, “Yerli Top Gun” olarak bilinen Şafak Bekçileri filmi, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Hale Soygazi’nin rol aldığı “Nereden Çıktı Bu Velet”, havalimanında geçen filmlerden sadece bazıları. 1963 yılında James Bond serisinin filminin çekimlerine de ev sahipliği yaptığını da hatırlatalım. Çok sayıda ünlü sanatçı ve sporcunun yolu da buradan geçti.

Atatürk, İsmet İnönü ile Yeşilköy Havaalanında. İstanbul, 18 Haziran 1936 


Like it? Share with your friends!

92
85 shares, 92 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format