Artık Aramızda Olmayan, Nesli Tükenmiş 15 İlginç Hayvan Türü


89
160 shares, 89 points

Dünya en az beş kez toplu şekilde canlıların neslinin tükendiğine şahit oldu. Kabaca 180 milyon yıl önce olan dinozorların da yok olduğu, felaket olarak anılan Büyük Yok Oluş (The Great Dying) sonrasında Dünya canlı çeşitliliğinin % 90’ı kayboldu. Suçlu? Gezegenin aşırı ısınmasıydı. Peki bu felaketlerden altıncısı yaşanmak üzere mi? Bilim adamları son araştırmalara göre canlı çeşitliliğinin yok olma hızının en üst seviyelere çıktığı söylüyor.

 1. 1 Vahşi Suriye Eşeği


  Vahşi Suriye eşeğini evcilleştirmenin imkansız olduğu biliniyordu, güzellik ve güç bakımında safkan atlarla karşılaştırılırdı. Suriye, Filistin, İsrail, Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Irak’ta yaşadıkları biliniyor. Bilinen son örneği 1927 yılında vurularak öldürüldü.


 2. 2 Tüylü Gergedan


  Tüylü gergedan, Pleistosen döneminde Avrupa ve Kuzey Asya’da yaygındı ve son buzul dönemde yaşadı. Tüylü mamutlarla birlikteydiler ve bilinen en eski fosil olan Tibet Platosu’nda 2011 yılında keşfedildi.

 3. 3 Kılıç Dişli Kaplan


  Kılıç Dişli Kaplan (Smilodon) olarak tabir edilen kaplanlar normalde kılıç dişli kedilerdir. Amerika kıtasının açık alanlarında bulunmuştur. Koloni şeklinde yaşamışlardır (1 erkek 10 dişi). 20 cm boyundaki dişleri oldukça serttir.  Nesilleri 10,000 yıl önce tükenmiştir.

 4. 4 Tazmanya Kaplanı


  Tazmanya kaplanları, modern zamanların bilinen en büyük etçil kesimiydi, ancak 20. yüzyılda soyları tükendi. Avustralya'nın Avrupalılar tarafından iskanından sonra soyu tükenen birçok türden sadece biri olmasına rağmen en büyüğü ve en ünlüsüdür.

 5. 5 Sivatherium


  Sivatherium, Afrika'da Hindistan alt kıtasına kadar uzanan soyu tükenmiş bir zürafa cinsidir. Sivatherium giganteum türü ağırlık olarak bilinen en büyük zürafa ve muhtemelen tüm zamanların en büyük ruminantıdır.

 6. 6 Pinta Adası Kaplumbağası


  Pinta Adası kaplumbağaları'nın çoğu, 19. yüzyılın sonlarına doğru avlanma nedeniyle Ekvador’dan silinmişti.  Nesli tükendiği düşünülüyordu fakat  1971’de  bir erkek Pinta Adası Kaplumbağası bulundu. Lonesome George adındaki kaplumbağayı diğer türlerle eşleştirmek için çaba gösterildi, ancak canlı yumurta üretilmedi. Yalnız George 24 Haziran 2012’de öldü. Böylece bir tür daha yok oldu.

 7. 7 Opabinia


  Opabinia regalis, Kanada'daki British Columbia Orta Kambriyen Burgess Shale Lagerstätte'de bulunan soyu tükenmiş, kök grubu eklembacaklıdır. Paleozoik Dönem Kambriyen döneminde 505 milyon yıldan 487 milyon yıl öncesine kadar gelişmiştir. 5-7 cm uzunluğunda ölçülmüş ve bir etobur olduğu tahmin edilmektedir.

 8. 8 Kısa Yüzlü Kanguru


  Kısa yüzlü kanguru (procoptodon), Pleistosen dönemi sırasında Avustralya’da yaşayan bir cinstir.

 9. 9 Karayip Keşiş Foku


  Karayip Keşiş Foku, Batı Hint foku ya da deniz kurdu; bir zamanlar Karayipler'de yaşayan ve soyu tükenmiş olduğu düşünülen fok cinsidir. Yakın akrabalarından Akdeniz Foku ve Hawaii Foku ise yaşamlarını sürdürmektedir.

 10. 10 Kafkas Bufalosu


 11. 11 Josephoartigasia Monesi


  Soyu tükenmiş bir Güney Amerika kaviomorph kemirgen türü olan Josephoartigasia Monesi, bilinen en büyük kemirgendir.

 12. 12 Japon Honshū Kurdu


  Japon Honshū Kurdu, gri kurtun soyu tükenmiş bir alt türüdür; Bir zamanlar Honshū, Şikoku ve Kyūshū adalarına özgüdür.

 13. 13 İrlanda Geyiği


  Devasa ve görkemli İrlanda Geyiği, dünya’yı dolaşan en büyük geyiklerden biriydi. Türlerin en son kalıntıları, Sibirya’da yaklaşık 7.700 yıl öncesine kadar tarihlenen karbondur.

 14. 14 Fil Kuşu


  Fil kuşları, bir zamanlar Madagaskar Adası'nda yaşamış nesli tükenmiş olan  Aepyornithidae ailesinin üyesidir.

 15. 15 Deinotherium


  Antik Yunanca  ‘korkunç canavar’ kelimesinden türetilmiş bir isim ile Deinotherium, erken Pleistosen’e kadar hayatta kalan günümüz fillerinin büyük bir tarih öncesi akrabasıydı. Ne kadar file benzese de sahip oldukları kıvrık ve gayet kuvvetli savunma dişleri onları fillerden farklı kılıyor.


Like it? Share with your friends!

89
160 shares, 89 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
2
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
4
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
10
OMG!
İşte bu! İşte bu!
2
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format