Arkeologların Açıklayamadığı Antik Gizemler


76
142 shares, 76 points

Gezegenimiz, modern bilimin hala tatmin edici biçimde açıklayamadığı antik alanlarla dolu. Bazı yapıtlara bakıp ”Bunu nasıl yapmışlar” dediğimiz eserler oldukça fazla. Yapıtların gizemi çözülemeyince farklı teorilerin ortaya atıldığını da biliyoruz. Sırlarla dolu ve kafamızda birçok soru işareti bırakan, dünyanın en inanılmaz antik gizemlerinden bazılarını kısa bir göz atalım.

Göbekli Tepe

Türkiye’de bulunan bu devasa tapınak , muazzam taş halkalar halinde düzenlenmiş ve sütunlardan inşa edilmiştir. Her sütun , hepsi yüzeyde yukarı veya aşağı bakan akreplerin, aslanların ve akbabaların karmaşık heykelleriyle süslenmiştir .

Ancak, bu sütunlar sadece güzel sanat eserleri olmaktan çok daha fazlasıdır. Bazıları 10 tondan fazla olan muazzam taş blokları desteklemek için tasarlanmışlar. 10 tonluk bu ağır taş blokları imal etmek, bu güzel ve karmaşık sütunlarla destekleme düşüncesi bile yeterince şaşırtıcı ancak arkeologları gerçekten şaşırtan şey Göbekli Tepe’nin 11.000 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilmiş olmasıdır!

Göbekli Tepe dünyanın bilinen en eski tapınağı ve hiç kimse Göbekli Tepe’nin neden veya nasıl yapıldığını bilmiyor .

Giza Pramitleri

Bu muazzam taş blok dağlar, binlerce yıldır olduğu gibi hala Mısır’ın en büyük kentinin ufkuna hâkim durumda.
Okullarda ve üniversitelerde anlatılan bu inanılmaz yapıların modern hikayesi şöyle; Giza Piramitleri, eski Mısır Firavunları için mezar olarak, basit teknolojiler ve büyük oranda insan emeği kullanılarak inşa edilmiştir. Bununla birlikte, bu açıklamanın yaygın olarak kabul edilmesine rağmen, bu yapılar diğer eski Mısır mezarlarıyla ilişkili hiçbir ortak işaret taşımamaktadır.

Gize Piramitleri, onları inşa eden eski Mısırlılar hakkında, bildiklerimizin çok daha ötesinde bir bilgi düzeyine eriştiklerini göstermektedir. Büyük Piramit doğrudan Dünya’nın coğrafi merkezindedir.

Bu gerçekler, dönemin inşaatçılarının, gezegenimizin coğrafyası hakkında, düşündüğümüzden çok daha fazla bilgi sahibi ve bu şaşırtıcı yapıları havadan kontrol etmeden nasıl tamamladıklarını söylemek zor.

Öte yandan Giza Piramitleri’nin çok çeşitli amaçlar için tasarlandığı giderek daha çok kabul görmeye devam ediyor. Bu yapılar şekil itibariyle, belirli yıldız grupları ile yakın bağlantıya sahiptir. Teoriye göre, Giza’daki en büyük üç piramidin konumu ile Orion takımyıldızındaki üç yıldız arasında bir korelasyon var. Bu olağanüstü teori, Robert Bauval tarafından, 1983 yılında Orion yıldızlarının piramitlerin havadan görüntüsü üzerine bindirilmesiyle kanıtlandı.

Bu inanılmaz antik yapılardaki keşifler daha yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başlıyor ve daha birçok gizem hala çözülmeyi bekliyor.


Puma Punku

Puma Punku’nun gizemi , belki de en az bilinenlerden biri ancak aklınızı zorlayacak antik gizemlerin en başlarında gelir. Birçok insan bu gizemli antik şehri hiç duymamış veya Puma Punku’nun nerede olduğunu bilmiyor.

Puma Punku modern Bolivya’da bulunur ve keşfinden bu yana  
arkeolojik açıdan çok fazla dikkat çekmiştir . İnanılmaz derecede hassas şekilde kesilmiş ve üzerinde çeşitli delikler bulunan taş bloklardan yapılmıştır. Bu şehirdeki en büyük taşlardan birinin ağırlığının 130 tonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor!

Birçok insana göre taşların hassas kesimi ve delikler, bu şehri dünya dışı varlıkların ziyaret ettiğinin bir kanıtı. Puma Punku’nun yapıları, taşları bir arada tutan herhangi bir harç kullanılmadan yapılmıştır. Bunun yerine, duvarları oluşturan taşlar, yanlarındaki taşlar ile tam olarak birbirine kenetlenecek şekilde kesilmiştir ve bugünün teknolojisini kullanarak bile bu uyumu sağlamak zor bir beceri seviyesi gerektiriyor. Ayrıca, inşaatta kullanılan taşlar 80 km uzaklıktaki bir taş ocağından getirilmiştir.

Maalesef Puma Punku’nun çoğu hava koşulları ve defineciler tarafından tahrip edilmiştir, ancak yine de dünyanın en nefes kesici ve gizemli antik yapılarından biri olmaya devam ediyor.


Moai Heykelleri: Paskalya Adası

Bu çok ağır antropomorfik heykeller, Pasifik Okyanusu’nun iç kısımlarında Paskalya Adası’nda bulunuyor ve 1722’de Avrupalı ​​kaşifler tarafından ilk tespit edilmelerinden bu yana ziyaretçilerinde merak uyandırmaya devam ediyor. Bu adanın sakinleri yani Rapa Nui, ilk Avrupalı ​​kaşiflerin gelmesinden kısa bir süre sonrasına kadar, 5 yüzyıldan da uzun bir süredir bu heykelleri inşa ediyorlardı. Bu inanılmaz yapıların yakından görülmesi, insanları bu basit adalıların bu devasa taş heykelleri nasıl inşa edip taşıyabildikleri ve neden taşıdıkları konusunda düşündürüyor.

Moai heykelleri, adadaki sönmüş yanardağların kenarları boyunca sıralı yaklaşık 900 insan benzeri figürden oluşuyor. Bu heykeller ortalama 4 metre ve 14 ton ağırlığındadır, hepsi doğrudan adanın volkanik taşlarından kesilmiştir. Ayrıca taş ocaklarında bitmemiş halde 400’den fazla heykel var, bazıları son yerlerine taşınmayı bekliyor. Moai Adası bir gizem olmaya devam etse de, bu heykellerin ritüel veya dini nedenlerden dolayı yapılma olasılığı çok yüksek. Rapa Nui ustalarına sonrasında ne olduğu da belli değil, ancak teorisyenlerin çoğu çevre felaketi sonucu öldüklerini öne sürüyor.


Like it? Share with your friends!

76
142 shares, 76 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
2
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
3
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format