AĞLAYAN ÇOCUK TABLOSUNUN LANETİ


56
66 shares, 56 points

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hemen hemen herkesin bildiği bir tablo. Dünyada duvarları süsleyen sempatik bir portre. 1980’li yılların Türkiye’sinde evlerde, lokantalarda hatta minibüs camlarında bile görürdük onu.  “Ağlayan Çocuk” tablosu, esasen 1980’li yıllarda İtalyan asıllı bir ressam olan Bruno Amadio tarafından yapılmış olan bir tablodur. Bu tablo aynı yıllarda İngiltere’de bir hayli ünlü olmuş ve adı değişik olaylara karışmıştır. Ülkemizde bu tablo bilinir olsa da, en yaygın zamanını  Tür komedi dizisi “Avrupa Yakası”nın en sevilen karakterlerinden biri olan Burhan Altıntop’un evindeki tablo olarak nam salmıştır. Dizide de ülkemizde genel olarak da bu tablo “Çiko” ismiyle anılmıştır. 80’lerin Türkiye’sinde yaşayanlar bu tabloyu çok iyi bilse de yeni nesil bu tabloyu Burhan Altıntop sayesinde tanımış, ülkemizde tekrar popüler olmayı başarmıştır.

Bu tablonun dünya çapında ünlenmesine sebep olan asıl olay, 1985 yılında yaşanmıştır. O yıl, ülkenin en ünlü gazetesi The Sun bir haber yapmış ve haberin içeriğinde Yorkshire’da yanan evlerin hiçbirinden bütün eşyaların yanık çıkmasına rağmen bu tablonun yanık çıkmadığı söylenmektedir. Haberin devamında da duruma şahit olan itfaiye erlerinin durumdan oldukça rahatsız olduğu ve tabloyu asla kendi evlerine ve yakınlarının evlerine sokmadıkları belirtilmektedir.

Aslında yangınların tablolarla hiçbir alakası olmamakta; bu yangınlar tamamen elektrik kaçağından, sobalardan, ısıtıcılardan ve açık unutulan ocaklardan dolayı çıkmaktadır. Ama halk nasılsa bu hurafeye bir şekilde inanmış ve evinde bu tabloyu barındıran herkesin içine bir kuşku düşmüştür. O dönemler yangınların çıktığı mahalleler genelde daha düşük gelirli insanların oturduğu yerlerde çıkmıştı ve tesadüfen bu tablonun 50.000 gibi bir sayıdaki kopyası sadece bu alanlarda satılmıştır.

Gazete bu durumu bir nevi ali cengiz oyununa dönüştürerek durumu çok ciddi şekilde haber yapmış, haberi okuyanlar gazetenin yazdıklarından oldukça korkup içerikte yazılan “posterlerin ve tabloların gazeteye gönderilmesi ve ardından orada topluca yakım yapılacağı” sözlerine inanılması gibi saçma sapan durumlar gerçekleşmiştir.

Bu olaylardan sonra gazeteye binlerce şikayet telefonu yağmış ve herkes tablodan geceleri ağlama sesleri geldiğini, tablonun kendi kendine hareket ettiğini, tablodaki çocuğun göz kırptığını veya evlerinde anlamlandıramadıkları bir takım olaylar olduğunu söylemişlerdir.  Bu endişe o kadar büyüdü ki Güney Yorkshire İtfaiye Müdürlüğü basın açıklaması yapmak zorunda kaldı. Yangınlar elektrik kontağı gibi sebeplerle çıkıyor. Bazı evlerde resmin yanmamasının sebebi, üzerine basıldığı malzemenin özelliklerinden kaynaklıyordu..  The Sun, 1985 yılında ‘Ağlayan Çocuk’ tablosunun yakılması için bir gösteri düzenledi. Yüzlerce The Sun okuyucusu, 2 bin 500 adet Çiko tablosunu yaktı.


Like it? Share with your friends!

56
66 shares, 56 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
5
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
2
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format