Adnan Menderes’in Yasak Aşkı Suzan Sözen ‘Menderes’le Yattım, Kocamı Kurtardım’


109
1.9k shares, 109 points

                              Menderes’in Yasak Aşkları

Menderes’in Ayhan Aydan ile yaşadığı aşkı bilmeyen yoktur, hatta dizilere tiyatrolara bile konu olmuştur bu yasak aşk.  Yasak aşk olmasının sebebi ise ikisinin de evli olmaları. Menderes’in bir diğer aşkı ise Suzan Sözen’dir. Suzan Sözen ile aşklarının başlangıcı, Sözen’in kocasının tayini çıkması üzerine olur.

Suzan Sözen, Adnan Menderes’le ilişkisini 27 Mayıs İhtilali’nin ardından, Dolmabahçe Sarayı’nda
sorgulanırken şöyle anlatıyor:

“Kocam Ferit Sözen, o tarihte İstanbul Polis Okulunda hoca idi. Gümüşhane’ye tayin edildi. Gitmedik. Burada kalmak için çok çalıştık., Menderes’e bu işi yaptırmanın çarelerini aradım. Bir gün Tarabya’da, Piliç Osman ile tanıştım. Bize Başbakanı çok iyi tanıdığını ve Menderes ile tanıştırabileceğini söyledi. Ertesi gün, Menderes telefon ettirdi ve imzalı kitabımı istetti. Kocama sordum, muvaffak etti. Bu şekilde tanıştık, eve gelmeye başladı. O geleceği vakit, kocam hasta hasta dahi olsa evden çıkardı. Pencerede parolamız vardı. Kocam anlardı, dönerdi.”

RÜŞVET DAVASI

Suzan Sözen, 13 Ekim 1960 sabahı, eski Başbakan Adnan Menderes ile yaşadığı aşk nedeniyle İstanbul Valiliğinde ifade vermişti. Suzan Sözen, daha sonra başka ifadelerde verdi.

Bir dönem İstanbul Emniyet Müdür Muavini olan Ferit Avni Sözen, “randevu evlerinden haraç aldığı”, iddiası ile tutuklandı, bir süre cezaevinde kaldı ve bu suç nedeniyle yargılandı.

Eski Başbakan Adnan Menderes’in metresi Suzan Sözen’in 13 Ekim 1960 sabahı verdiği ifadesinin, Başbakan Adnan Menderes’in kendisine verdiği 180 bin lira ile ilgili olduğu sanılmakta idi. İfadeyi tahkik heyetinden hesap uzmanları almıştı.

“Lüks Nermin” olarak adlandırılan ve 1946 yılından itibaren genelev patroniçeliği yapan Şaziye Zeren (Topçu), soruşturmalar sırasında verdiği ifadede, özetle şu açıklamayı yapmıştı:

“Ferit Sözen’i de tanırım. Emniyet Müdür Muavini iken İstanbul’u haraca kesmiştir. Ferit benden Bedri Bülent Yüksel vasıtasıyla para isterdi. Bu adam önceden serserinin biri idi. Sonradan zengin oldu.”Yazar Melike İlgün, ‘Bir Başvekil Sevdim’ isimli kitabında; Menderes’in bütün aşklarını yazdı

Gazeteci, yazar Melike İlgün’ün Kemal’e Eren Kadınlar ve Enver Paşa’nın Sultanı adlı kitaplarından sonra yeni romanı Bir Başvekil Sevdim Alfa Yayınları’ndan çıktı. Yasak aşkı ünlü opera sanatçısı Ayhan Aydan’ın gözünden Menderes, Demokrat Parti ve 27 Mayıs İhtilali’nin anlatıldığı kitapta Türkiye siyasi tarihinde önemli rol oynamış ve derin izler bırakmış Başvekil Adnan Menderes’in 10 sene devam eden iktidarına ve idamına aşkın penceresinden bakıyor. İlgün kitabında Ayhan Aydan’ın yaşadığı onca acıya, kaybettiği bebeğine, uğradığı ihanete rağmen aşkına nasıl sahip çıktığını anlatıyor.

Menderes’in ilk yasak aşkı Mukaddes Hanımdı. Menderes, milletvekili olduktan sonra Mukaddes Hanım ile görüşmeye başladı. Evliydi, hatta çocukları da vardı. Ama bu onu Mukaddes Hanım ile 12 yıl boyunca yasak aşk yaşamaktan alıkoymadı. Mukaddes Hanım Atatürk’ün yakın arkadaşı eski Konya Valisi Hayri Vaner’in kızı, Çalışma Bakanı Sadi Irmak’ın baldızıydı.

Boşanmış, daha sonra da kocası ölmüştü. Vefatından sonra Menderes ile vapurda tanıştılar. Menderes Mukaddes Hanım’ı 12 yıl boyunca Yeşilköy İstanbul Caddesi’ndeki evinde ziyaret etti. Ancak bu ilişki, Menderes’in Aydan hanım ile tanışmasıyla sona erdi.

Asıl aşkı Aydan Hanım

Menderes’in, karısından sonra gelen en büyük aşkı Opera Sanatçısı Ayhan Aydan oldu. 1950’lerin başında Menderes ile tanışan Aydan Ayhan dönemin en güzel kadınlarından ve en iyi seslerindendi. Menderes ile tanıştıklarında 25 yaşında olan Aydan 6 senelik, Menderes 20 yıllık evliydi. Aydan’ın 1, Menderes’in 3 çocuğu vardı. Yine kendi gibi ünlü biri olan Klasik Müzik Bestecisi Ferit Alnar’dan boşanan Ayhan Aydan, boşandıktan sonra Menderes’in karşı çıkmasına rağmen 2 kez hamile kaldı ancak ikisini de düşürdü. Üçüncü çocuğunu Menderes’in siyasi yaşamını yıpratmamak için evde doğurmaya karar veren Aydan, doğum sırasında bebeğini kaybetti ve öldürülmesine göz yumduğu iddiası ile yargılandı.

Suzan Hanım

Menderes’in bir sonraki durağı ise Suzan Sözen oldu. Sözen, Menderes ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli eşi Ferit Avni Sözen’in Anadolu’ya tayinini engellemek için uğraşırken tanıştı. Tanıştıklarında ise Aydan Ayhan hamileydi. Ayhan bu ilişkiyi duyunca Menderes ile bir daha görüşmeyi reddetti.

Ayhan Aydan Mahkemede Bu Yasak Aşkı Anlatıyor

 


Like it? Share with your friends!

109
1.9k shares, 109 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
7
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
2
Kötü
Çok İyi Çok İyi
2
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
1
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
18
OMG!
İşte bu! İşte bu!
5
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format