90’larda Çocuk Olanlar Bu Filmlerle Büyüdü, İşte Sizi Çocukluğunuza Götürecek 20 Film


124
662 shares, 124 points
 1. 1 Evde Tek Başına (1990)


  90'larda çocuk olup bu filmi izlemeyen yoktur, 90 kuşağı bu filmi çok iyi bilir. 1990 yapımı olan film, ailesi Fransa’ya tatile giderken yanlışlıkla unutulan Kevin’ın, evi soymaya çalışan hırsızlarla olan komik mücadelesini anlatıyor. Chris Columbus yönetmenliğindeki filmin başrollerinde dönemin çocuk yıldızı Macaulay Culkin, Joe Pesci ve Daniel Stern rol alıyor. Film iki dalda Oscar’a aday olmuştu.

 2. 2 Aslan Kral (1995)


  90'lar kuşağının ilk sinemaya gittiği film genellikle Aslan Kral filmidir.  IMDB’nin “En İyi 250 Film” listesinde kendine hala 48. sırada yer bulan Aslan Kral, hiç kuşkusuz sadece 90’lı yılların değil tüm zamanların en unutulmaz yapımlarından biri. Yönetmenliğini Roger Allers ve Rob Minkoff’un üstlendiği animasyon türündeki film, ormanın kralı olan babasının veliahtı Simba’yı merkeze alarak enfes bir seyirlik sunuyor. İki Oscar kazanan Aslan Kral’ın, 2011 yılında üç boyutlu olarak yeniden gösterime girdiğini de hatırlatalım.

 3. 3 Afacan Dennis (1993)


   Dennis’in çizgi filmde yaptığı yaramazlıkları televizyonda izleyerek büyüyen bir nesil için, onu beyazperdede izlemek bulunmamış bir nimet gibiydi. İşte bu yüzden Dennis the Menace gösterime girdiğinde bir nesil annesinin babasının elinden tuttu ve sinemaya koştu! Eleştirmenlerin negatif yorumları tabii ki Dennis hayranı çocuklar için önemli değildi ve film büyük bir gişe hasılatı elde etti. Öyle ki, “film yetmez daha çok isteriz” diyen çocuklara ithafen Amiga ve Game Boy için oyunları bile piyasaya sürüldü.

 4. 4 Jumanji (1995)


  90’ların en eğlenceli ve unutulmaz filmlerinden biri olan Jumanji, iki kardeşin oynamaya başladıkları gizemli masa üstü oyunu Jumanji ile aynı oyun tarafından 25 yıl önce yutulmuş adamın serbest kalmasına sebep olmalarını anlatıyor. Filmde Robin Williams’ın dışında, o sırada henüz 13 yaşında olan Kirsten Dunts Dunst’ı da görmek mümkün.

 5. 5 Casper (1995)


  Çizgi filminden de tanıdığımız “Sevimli Hayalet Casper” ve Christina Ricci’nin canlandırdığı 13 yaşındaki Kat Harvey’yi merkeze alan film, 55 milyon dolarlık bütçesine karşılık 288 milyon dolar hasılat yapmayı başarmıştı.

 6. 6 Afacan Köpek Beethoven (1992)


  Televizyonda Beethoven filmini gördüğümüzde hangimiz kanal değiştirebildik?  Mutlu ve geniş bir aile olan Newton Ailesinin hayatı, Beethoven adını verdikleri St. Bernard cinsi köpek aralarına katıldığında hiç olmadığı kadar iyi gitmeye başlıyor. Ancak mutluluklarını baltalamak isteyen kötü kalpli veteriner başlarına bela oluyor.

 7. 7 Maske (1994)


  Çizgi filmi ayrı güzel, filmi ayrı güzeldi. Jim Carrey'nin de oyunculuğu eklenince ortaya müthiş bir film çıkmıştı. Aşağılanan Stanley Ipkiss'in denizde maske bulmasıyla hayatı bir anda değişir. Maske sayesinde artık intikam alacak ve belalara bulaşacaktır. Bir zaman sonra Maskeden kurtulmak istese de başaramayacaktır. Devam filmi çekilse de ilkinin yerini asla tutmadı. 

 8. 8 Bağlılık Yemini (1995)


  Gösterime girdiği 1995’te erkeklerden çok kızların ilgisini çeken bu film, 1970 yazında küçük bir kasabada geçiyor. 12 yaşında dört yakın arkadaşın sancılı büyüme sürecini ve yıllar sonra bir araya gelişini konu alan filmin konusu tam bir yıldızlar geçidi! Christina Ricci, Demi Moore, Rosie O’Donnell, Thora Birch, Melanie Griffith ve Gaby Hoffmann’ın başrolleri paylaştığı filmde, yukarıda adını geçirdiğimiz Casper’da da rol alan Devon Sawa’nın da küçük bir rolü var.

 9. 9 Space Jam (1996)


  Efsane basketbolcu Michael Jordan’ın kendisini oynadığı fantastik spor filmi Space Jam, NBA yıldızlarının yeteneklerini ele geçiren kötü yaratıklar ve Looney Tunes kahramanlarının bir basketbol maçı için karşı karşıya gelmesini konu alıyor. Joe Pytka yönetmenliğindeki live-action filmde Bill Murray’nin yanı sıra dönemin ünlü basketbol oyuncuları Larry Bird, Charles Barkley ve Patrick Ewing de kendileri olarak boy göstermişti.

 10. 10 Problem Çocuk (1990)

  embarrased.gif

  Sevgi dolu bir aile tarafından evlat edinilen problemli çocuğumuz Junior, filmin adından da anlaşılacağı üzere mütemadiyen sorun çıkarıyor ve hem ailesinin hem de kendisinin başını belaya sokuyor. Filmin bir de devamı çekilmişti; Problem Çocuk 2’de lunaparkta geçen bir kusma sahnesi vardı ki, akıllara zarar…

 11. 11 Scooby Doo (2002)


  Mystery Inc.in kapatılmasının üzerinden iki yıl geçmiştir. Scooby Doo, dedektif arkadaşları Fred (Freddie Prinze Jr.), Daphne (Sarah Michelle Gellar), Shaggy(Matthew Lillard) ve Velma (Linda Cardellini) ile birlikte Spooky Adasına gönderilirler. Görevleri Spring Break bölgesindeki sıradışı olayları incelemektir.

 12. 12 Kanca (1991)


  Steven Spielberg yönetmenliğindeki Hook, 2 saat 22 dakikalık süresi ve yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla farklı bir Peter Pan filmi. 1992 yılında beş dalda Oscar adayı olan filmin kadrosunda Dustin Hoffman, Robin Williams, Julia Roberts ve Bob Hoskins gibi isimler bulunuyor. Hoffman’ın performansı ise unutulmaz arasında yerini alıyor.

 13. 13 Taş Devri (1994)


  Çocukluğumuz Taş Devri çizgi filmleriyle geçmiştir, her sabah onu beklerdik... Filmi de ayrı güzeldi..  Fred ve Barney aynı firmada çalışmaktadır. Barney Fred'den bir miktar borç para alır ve eşi Betty ile birlikte bir çocuk evlat edinirler. Bu arada Fred ve Barney işyerinde mevki yükseltme için bir sınava girerler. Barney testini kötü gördüğü Fred ile kendisinin cevap kağıtlarını değiştirir. Bunun sonucunda Fred'in mevkisi yükseltilir. Ancak olaylar bununla sınırlı kalmaz...


 14. 14 Özgür Willy (1993)


  90’lı yıllarda çocuk-hayvan dostluğunu izlediğimiz en güzel filmlerden biri Free Willy idi. 1993 yapımı aile dramasında, esir tutulan bir katil balina ile onu özgürlüğüne kavuşturmaya çalışan çocuğun arasındaki sıra dışı dostluğu izlemiştik. Simon Wincer’in yönettiği ve Jason James Richter’ın başrolde olduğu yapımla ilgili unutulmazlardan biri de, Michael Jackson’ın filmde kullanılan “Will You Be There” parçası… Şarkı MTV Film Ödülleri’nde “En İyi Şarkı” dalında ödülün de sahibi olmuştu.

 15. 15 Kazaam (1996)


  1996 yapımı Kazaam’da, Shaquille O’Neal lambadan çıkan cini canlandırmıştı. Film hem eleştirmenlerden hem de IMDB kullanıcılarından çok düşük puanlar aldı, Shaq’ın varlığı filmi kurtarmaya yetmedi

 16. 16 Lassie (1994)


  Turner ailesi yeni bir hayata başlamak için şehir yaşamını bırakıp Virginia'nın kırsal kesimlerindeki bir bölgeye taşınır. Bu yeni düzen her bir aile üyesi için yeni problemlerin doğmasına neden olur. Yeni hayatına alışmakta en çok zorluk çeken kişiyse 13 yaşındaki Matt'tir. Kendini yabancı ve yalnız hissetmekten bir türlü kurtulamayan Matt, ailelerine Lassie isimli sevimli bir çoban köpeğinin dahil olmasıyla uyum sorunlarını aşmaya başlar. Lassie artık Matt'in hem en yakın arkadaşı hem de en büyük kurtarıcısı olacaktır...

 17. 17 Bebek Firarda (1994)


  Üç beceriksiz fidyeci tarafından kaçırılan şirin bir bebeğin başından geçen komik olayları anlatan güzel bir komedi filmiydi.

 18. 18 Polis Akademisi (1984)


   Kentin valisi artık her ırktan, her yaştan polis olmak isteyenlerin Polis Akademisine öğrenci olarak alınabileceğini bildirir. Bunun üzerine Polis olmak isteyen birbirinden farklı karakterde insanlar akademiye başvururlar. Çocukluğumzda sıkça televizyonda yayınlanırdı. Hepimiz büyük bir keyifle sıkılmadan defalarca izlerdik... 

 19. 19 Geleceğe Dönüş (1985)


  Kolej öğrencisi Marty hayatından sıkılmıştır. Ailesiyle ve öğretmenleriyle anlaşamayan Marty, sadece kız arkadaşı Jennifer ve aykırı bilim adamı Brown' in yanında kendine güvenini ve heyecanını geri kazanmaktadır. Dr. Brown, kendisinden nükleer silah yapmasını isteyen gizli bir örgütten para alarak, zaman makinesini icat etmek için çalışmalara başlar. Amacına ulaşan Dr. Brown, teröristler tarafından öldürülür. Olaya şahit olan Marty, kaçmaya çalışırken kendini zaman yolculuğunda bulur. Ancak, geri dönüş konusunda ciddi bi engel vardır. 88 mil/sa hıza ulaşmak zorundadır.  (Geleceğe Dönüş 2- Geleceğe Dönüş 3 devam filmleri de vardır.)


 20. 20 Beter Böcek (1988)


  Bir trafik kazası geçiren evli genç çiftin evlerine döndüklerinde aslında ölmüş olduklarını ve "öteki tarafa" kabul edilinceye kadar kendi evlerinde bir hayalet olarak kalmaları gerektiğini anlamaları uzun sürmez. Ama evlerini emlakçıdan satın alan züppe şehirli aile eve yerleşince huzurları kaçar ve yeni işgalcileri defetmek için Beterböcek adlı başka bir hortlaktan yardım istemek zorunda kalırlar.


Like it? Share with your friends!

124
662 shares, 124 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
12
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format