256 SENE YAŞAYIP, 24 KARISI VE 200 ÇOCUĞU OLAN ADAM


76
192 shares, 76 points

                                                   TAM 256 SENE YAŞAYAN, Lİ CHİNG-YUEN


256 yaşına kadar hayatta kalmayı başarmış Li Ching-Yuen, gerçek bir insan. En azından Çin hükümetinin arşivlerinde yazdığına göre. Çünkü arşivlere göre Yuen’in 150. ve 200. yaş gününü tebrik eden iki belgenin mecvut olduğu Çinli bir profesör tarafından iddia ediliyor.

Kayıtlara geçen en uzun süre yaşayan insandan tam 122 yıl daha fazla yaşamış. 1933 yılında, New York Times’da tüm sansasyonel bir makale yayınlanmıştı. Makalede Li Ching-Yuen isimli kişinin dünyadaki en yaşlı insan olduğu iddia edilmekteydi. Yuen’in yaşı konusunda çeşitli spekülasyonlar hala sürse de; Çinli profesörün iddiası doğru ise, bilinen en uzun yaşamış insandan 122 yıl 164 gün daha fazla yaşamış oluyor. Li Ching-Yuen kendi iddiasına göre 1736 yılında, Çin’in Şiçuan eyaletinde doğmuştu. Ancak, Profesör Wu-Chung-chien, Yuen’in 1677 doğumlu olduğunu ve Çin arşivlerinde kendisinin 150. ve 200. yaşının kutlandığı belgeler olduğunu iddia ediyordu.

Anlatılanlara göre Li Ching-Yuen 10 yaşında kendi kendine okuma ve yazmayı söktü. Sonrasında hayatının ilk yarısını doğada otlar toplayarak, bunlardan ilaçlar yaparak geçirdi. Uzun yaşamın sırrına da bu şekilde ulaştığı söyleniyor. İkinci yüzyılı ise bu otların ticaretini yaparak ve pirinç şarabı satışı ile geçirdi. Doğada dolaşırken 500 yaşında bir kişiyle karşılaştığı ve sağlıklı yaşamın sırlarını ondan öğrendiği söylentiler arasında.

Kayıtlara göre Yuen, 71 yaşında Çin ordusunda kung-fu eğitimi vermiş. 1928 yılında New York Times’dan kendisini araştırmaya gelen bir muhabir, Yuen’in komşularının “Dedelerimiz Yuen Usta’yı çocukluklarından beri tanırlardı. Onlar küçükken Yuen Usta yetişkin bir adammış” dediklerini söylemişti. Goji meyvesi, reişi mantarı, yabani ginseng gibi otların kullanımına dikkat çeken Yuen Usta, uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Dingin bir zihne sahibim, bu meditasyon sayesinde oldu. Oturduğumda bir kaplumbağa gibi hareketsiz oldum, yürürken bir güvercin gibi neşeliydim ve uyurken tıpkı bir köpek gibi derin uyudum. Size de tavsiye ederim”. 256 yaşında ölen Yuen Usta hakkında; 24 kadınla evlendiği ve 200 çocuk sahibi olduğu da söyleniyor.


Like it? Share with your friends!

76
192 shares, 76 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
2
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format