2400 Yıllık Dünyanın En Eski Gemisi, Gemi 2018 Yılında Karadeniz’de Bulundu


103
95 shares, 103 points

2018 yılında Karadeniz’de Bulgaristan yakınlarında “dünyanın en eski korunmuş gemi enkazı” bulundu. 2400 yıllık batık 1.5 km derinlikte oksijen eksikliği sayesinde iyi muhafaza edilmiş.

Karadeniz derinliklerinde en az 2 bin 400 yıllık olduğu tahmin edilen 23 metre boyunda bir gemi enkazı bulundu. Antik Yunan döneminde ticaret için kullanıldığı sanılan gemi, Bulgaristan yakınlarında 1.5 km derinlikte keşfedildi. İngiliz bilim insanlarının uzaktan kumandayla kontrol ettiği bir denizaltıyla bulduğu geminin battığı bölgenin daha önce 60’ın üzerinde gemiye de mezar olduğu belirtiliyor. Arkeologlar, geminin bugüne kadar bulunan en iyi korunmuş batık olduğunu ifade ediyor. Araştırmacılar enkazın bu derinlikte oksijen eksikliği sayesinde bu kadar iyi korunduğunu belirtiyor.

Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi (The Black Sea Maritime Archaeology Project, MAP) araştırmacıları batığın dünyadaki gemi inşa ve denizcilik anlayışını değiştireceğini düşünüyor.
Projenin başındaki Jon Adams, “Bu kadar eski bir geminin bu kadar iyi bir şekilde kalması benim için inanılmaz bir olay. Bu, bizim eski dönem insanlarının gemi inşa etme ve denizcilikle ilgili bilgilerini yeniden gözden geçirmemiz anlamına geliyor” dedi. Arkeologlar, geminin British Museum’da sergilenen “Siren Vazo” ile aynı döneme ait olduğunu düşünüyor. Vazo, Odysseus’un Sirenlerle karşılaşmasını tasvir ediyor. 
Geminin battığı Karadeniz’in derinliklerinde ışık ve oksijen olmayan bölgesi, ahşap ve insan cesedi gibi doğal yapıların çürümesine izin vermiyor. Hem geminin, hem de kargosunun çok iyi şekilde korunmuş olması, bilim insanlarını tarafından bu şekilde açıklanıyor.


Like it? Share with your friends!

103
95 shares, 103 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format