2000’lerin Başında Bizleri Ekrana Kilitleyen 20 Türk Dizisi


86
267 shares, 86 points

Liste 2005 öncesi yayına giren dizilerden oluşturulmuştur. 

 1. 1 Koçum Benim (2002)


  Tarık Akan'ın Basketbol Koç'u olarak rol aldığı bir lise dizisi olan ''Koçum Benim'' yayınlandığı dönemde bizi ekranlara kitlemeyi başarmıştı. Dizide ayrıca Ozan Güven, Engin Altan Düzyatan gibi bugün şöhretlerinin zirvesinde olan isimleri de yer alıyordu. 

 2. 2 Çocuklar Duymasın ( 2002)


  İlk yayınlandığı dönemde oldukça popüler olan dizi, tüm Türkiye'yi ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Reyting rekorları kıran diziyi izlemeyenimiz yoktur.

 3. 3 Lise Defteri (2003)


  Liseli gençlerin, ergenlik dönemlerinde yaşadıkları sıkıntıları, ailelerinden ve öğretmenlerinden gizledikleri sırları, lise sıralarındaki mutlulukları ve hüzünlerini sıcak bir dille anlatan dizi, pek çok simanın da tanınmasını sağlamıştı.

  Gençler arasında çok sevilen dizinin çekim mekânı ise İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde gerçekleştirilmişti...

 4. 4 Kurtlar Vadisi (2003)


  İlk yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören dizi, perşembe günlerinin vazgeçilmeziydi. Çakır karakteri öldükten sonra eski popülerliğini yitirse de uzun yıllar devam etmiştir. 

 5. 5 Ekmek Teknesi (2002)


  Fırıncı Nusret Efendi'nin beş kızı vardır. Eşi ve beş kızıyla mutlu, mesut bir hayat sürmektedirler. Nusret Efendi yıllardır eşi Ayhan Hanım'la beraber mahallenin anası babası olmuşlardır... Mahallede herkes Nusret Efendi'nin  söylediklerine itimat eder ve ona büyük saygı duyar... Mahallenin  eşrafı birbirinden naif, birbirinden enteresan insanlardan oluşmaktadır... Her birinin ayrı komik öyküsü, hayatları olsa da hepsinin en önemli özelliği birlikte yaşıyor olmalarıdır... İstanbul'un eski bir mahallesinin, gerçek olmayan ama gerçek olma arzu edilecek kadar güzel olan masalıdır

 6. 6 Tatlı Hayat (2001)


  İhsan ve eşi Sevinç, İhsan'ın kuru temizleme işinden bolca para kazanmış sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan'ın hayatta yükselme çabaları dahilinde Gültepe'de bir gecekondudan Etiler'deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır. Üst kat komşuları Türk- Rum çifti Feraye ile Yorgo, kızları Pelin yan komşuları kitapkurdu İrfan ve İhsan'ın annesi Cevriye Hanım ile alışık olmadıkları bu yeni "Tatlı Hayat" hem onları yeni ufuklara taşıyacak, hem de yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır.

 7. 7 Hayat Bilgisi (2003)


  90 kuşağından olup bu diziyi izlemeyen yok denecek kadar azdır.  

  Anne ve babasını bir trafik kazasında kaybeden idealist Afet Öğretmen, küçük kardeşi Kerem ile birlikte Anadoluyu karış karış dolaşmıştır. Ezberci eğitimden değil, yaratıcı eğitimden yana olan Afet Güçverir buralarda türlü tayinler, atılmalar görmüş ve kardeşine tokat attığı için ayrılmak zorunda kaldığı eski meslektaşı, aşkı Tekin Bey'i ise asla unutmamıştır. Kardeşi ile birlikte yıllar sonra son sürgünleri olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesine gelirler. Bu tayin Afet Güçverir için yeni bir yaşam,öğrenciler içinse uzun soluklu bir hayat eğitiminin başlangıcı olacaktır.

 8. 8 7 Numara (2000)


  Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, yurtta rahat edemedikleri için beraber bir ev kiralamaya karar verirler.Fakat oturabilecekleri, beğendikleri evlere ya maddi güçleri yetmez ya da ev sahipleri evlerini öğrenciye kiralamaz.

  Sonunda iki katlı ahşap 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler. Hiç çocukları olmamış ama birbirine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinin olan bu ahşap evin üst katını, 4 kız arkadaş kiralar. Fakat bakkal Vahit'in saf, taşralı amca oğulları da İstanbul'a gelip aynı evin alt katına yerleşince cümbüş başlar!

 9. 9 Dadı (2001)


  Melek, yıllardan beri sevgilisinin gelinlik satan dükkânında tezgâhtar olarak çalışmakta ve evlilik hayalleri kurmaktadır. Bir gün sevgilisinin kendisinden ayrılmak istediğini öğrenir ve hayatı tamamen değişir. İşyerinden ayrılan Melek, tesadüfler sonucu eşini kaybetmiş olan zengin bir adamın, Ömer Giritli'nin üç çocuğuna bakmak üzere dadı olarak işe girer. Çocuk yetiştirme konusunda pek de deneyimi olmayan Melek, kendisine çok yabancı bir ortamda, o güne kadar görmediği kurallar ve değişik bir yaşam biçimiyle karşı karşıya kalır...

 10. 10 Çemberimde Gül Oya (2004)


  70'lerin siyasal olaylarını çok güzel bir şekilde aktarmayı başarmış bir dizidir.

  Feriha 25 yaşında trendy bir dergide çalışan, günümüz kayıp gençliğine örnek modern bir kızdır. Özel hayatı ve iş hayatının çok kötü gittiği bir dönemde, dergi 1970'li yılların kayıp gençliğini anlatan dört bölümlük bir yazı dizisi hazırlamaya karar verir ve bu sorumluluk Feriha'nındır. Feriha, seyircinin uzun süre nedenini bilmeyeceği bir sebepten küs olduğu annesiyle bu röportajı yapmaya karar verir. Annesi Yurdanur'un (55), kendi hikayesini kızının ve seyircinin bilmediği bir şekilde anlatmasıyla, seyirciyi 1970'lerin çalkantılı, zorlu ve naif günlerine götüren nostaljik bir yolculuk ve Feriha'nın ölen babası Mehmet'le annesinin muhteşem aşk hikayesi başlar.

 11. 11 Aliye (2004)


  Aliye, evli ve iki çocuklu zengin bir ailenin gelinidir. Büyük bir evde kayınvalide ve eşinin kız kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Evliliğinde aradığı mutluluğu bulamayan Aliye, kocası Sinan’ın genç bir kızla kendisini aldattığını tesadüf eseri öğrenir. İki çocuğunu da alarak evden ayrılan Aliye, İstanbul’da yaşayan, dişçilik yapan dayısı Feyyaz’ın yanına kaçmaya çalışır. Tren garında kendisini bulan Sinan’ın çocuklarından birisini almasına engel olamaz. İstanbul’da kendisine yeni bir hayat arayışına girer Aliye, aynı zamanda Sinan’ın aldığı diğer çocuğunu kurtarma telaşındadır.

 12. 12 Asmalı Konak (2002)


  İstanbullu bürokrat bir ailenin kızı olan Bahar, New York'taki eğitimini tamamlarken Seymen ile tanışır. Birbirlerine aşık olan çift evlenmek üzere Kapadokya'ya giderler. Seymen Kapadokya'nın gelişmiş, aynı zamanda da geleneklerine bağlı köklü bir ailesinin varisidir. Asmalı Konak denilen muhteşem bir evde ailesi ile birlikte yaşamaktadır. Bahar gelin geldiği yöreye, Seymen'nin yöredeki saygınlığına hayran kalır. Aşk, entrika, çatışma, güç ve tüm heyecanı ile bu dizi film 54 bölüm boyunca tüm zamanların en çok izlenen dizi film unvanını almıştır. Ayrıca Asmalı Konak çekimleri yapıldığı yer olan Ürgüp'te adına anıtı dikilen tek dizidir.

 13. 13 Bir İstanbul Masalı (2003)


  İstanbul’da, kocaman bir bahçe içinde, büyük bir malikane. Malikanenin soylu ve zengin sahipleri Arhan ailesi ve uçsuz bucaksız bahçenin bir köşesinde, malikane hizmetlileri için yapılmış küçük beyaz bir evin sakinleri, Kozan ailesi.

 14. 14 Kampüsistan (2003)


  Üniversite gençliğinin yaşadıkları fırtınalı günler. Dersler, aşklar, vizeler, finaller. Başa çıkacak çok dert, hepsi için az zaman var. Anadolu'dan gelen Yeşim, tam bir İstanbul genci olan Tolga ile aynı evde yaşamaya başlar. Gitgide Yeşim'e aşık olan Tolga arkadaşlarının tepkisini çeker.

 15. 15 Hayat Bağları (2000)


  Nurhayat kocasından ayrılan ve kendini çocuklarını yetiştirmeye adamış bir annedir. Varlıklı kocasından aldatılma sebebiyle ayrıldıktan sonra, ev hanımı kimliği ile çocuklarını açta açıkta bırakmamak için direnen Nurhayat, çocukları da bu yeni hayata adapte etmeye uğraşmaktadır.
  Ancak ergenlik döneminde olan Nurgül'ü babasından ve babasının ona sağladığı imkanlardan kurtarmak o kadar kolay olmayacaktır.
  Nurhayat'ın yeni taşındığı mahalleye gelen ve burada bir bakkal işletmeye başlayan, iki çocuklu Tevfik, Nurhayat'ın hayatına yeni bir renk getirecektir.

 16. 16 Yarım Elma (2002)


  Yonca (Janset) şehirli, modern ve ekonomik özgürlüğü olan bir kadındır. Bir gün karşısına, ikizi olduğunu iddia eden ve kendisine tamamen zıt karakterde bir kadın, Gonca (Günay Karacaoğlu) çıkar.

  Gonca'nın köyde yaşadığı hayatı geride bırakmış ve doğduğundan beri hiç görmediği ikizini bulmak için İstanbul'a gelmiştir. Yonca'nın hayatı artık hiç olmadığı kadar renk ve hareketlidir. Üstelik birbirlerini yeni tanımaya başlayan kız kardeşlerin hayatlarından aynı apartmanda yaşayan komşuları Kuzey ve Ayça (, kapıcı Zeynel Abidin ve işyeri arkadaşları da eksik olmaz...

 17. 17 Serseri (2003)


  Hırsızlığı iş edinen gençlerin yalanlarla dolu hayatlarını, saplandıkları çıkmazları konu edinen dizi Ömer, Cemo ve Cafer'in çevresinde başlayıp, yaşadıkları dünyaya ayna tutuyor. Hapishaneye girdiğini ailesinden bile saklayan Ömer’in kaderi zengin ve güzel bir kadın olan Sibel ile kesişecektir.

  Ömer ve arkadaşları kendilerini sömüren Baykuş’tan ve polisten yakayı kurtarıp yeni bir hayata başlayabilecekler midir? Kaderin yollarını kesiştirdiği Ömer ve Sibel aşklarını yaşayabilecek midir?

 18. 18 En Son Babalar Duyar (2002)


  Çocuklar ister büyük olsun ister küçük, akla gelmeyecek işler karıştırır, ortalığı birbirine katar. Pirincin taşını ayıklamaksa hep anneye düşer. Aman babama bir şey çaktırma, aman sakın babam duymasın! Babalara duyurmadan çözülmeye çalışılan problemler, örtbas edilen yaramazlıklar... Hepimizin ailesinde benzer hatıraları olan olaylar...

 19. 19 Yeditepe İstanbul (2001)


  Olcay , iş adamı kocası ekonomik krizden dolayı iflas edip intihar edince, kızı Duru ile birlikte birlikte orta halli sıradan bir İstanbul mahallesine taşınırlar.

  Geçmişten gelen sıcak insani ilişkileri kaybetmemiş bu muhitte Yusuf  ise, Mahallenin Romanı'nı yazmaya koyulmuştur. Bütün karakterlerin başından geçenler Yusuf'un romanının penceresinden geçerek ekranlara taşınır...

 20. 20 Alacakaranlık (2003)


  Tahir Kemal Bozoğlu cinayet masasının deneyimli, efsaneleşmiş baş komiseridir. Uzun yıllar Urfa'da görev yapan Tahir Baş Komiser, küçük kızının hasretine dayanamayarak boşandığı eşinin peşinden İstanbul'a tayinini ister.
  Göreve başlar başlamaz, beraber çalıştığı Komiser Ferit Çağlayan'ı, yaptığı bir hata sebebiyle görevden uzaklaştırır. Ferit kendisine örnek olarak gördüğü biri tarafından, sevdiği işinden uzaklaştırılmayı hazmedemez ve başka dünyalara dalar.
  Okul yıllarından beri birlikte olduğu olduğu Melike'yi unutmuş, karşısına çıkan Songül'ün peşine düşmnüştür. Ancak Songül'ün kötü çevresi Ferit'i sarıp sarmalar. Tahir vicdan azabıyla Ferit'i bu durumdan kurtarmaya çalışırken, ailesi ile tanışır.

 21. 21 Avrupa Yakası (2004)


  Avrupa Yakası, Sinan Çetin'in yapımcılığını ve Gülse Birsel'in senaryosunu üstlendiği bir durum komedisidir. Plato Film stüdyolarında çekilen dizinin ilk bölümü 11 Şubat 2004 tarihinde atv ekranlarında gösterime girdi.


Like it? Share with your friends!

86
267 shares, 86 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
13
Harika!
LOL! LOL!
1
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format