1974’TE ŞEHİT EDİLEN KIBRIS TÜRK’ÜNÜN NAAŞI, 44 YIL ÖNCE YEDİĞİ İNCİR SAYESİNDE BULUNDU.


125
431 shares, 125 points

                                                               KIBRIS BARIŞ HAREKATI
1974 senesi Kıbrıs için önemli bir dönüm noktasıydı. Öncesinde de çok masum Türk’ün canına kıyan EOKA bu sefer darbe yaparak yönetimi ele geçirmişti ve adada kaos had safhadaydı. Türk ordusu adaya barışı getirene kadar bir çok Türk sivil Rum milislerce infaz edilerek hayattan koparıldı. Ahmet Hergüner de bu kaderi paylaşanlardan biriydi. Naaşı ise 44 sene sonra bir incir ağacı sayesinde bulunacaktı.1974 Senesinde Kıbrıs’ta yaşanan savaşta Türk Ordusu kontrolü sağlayana kadar binlerce insan yerinden edildi, yüzlerce insan yaşamını yitirdi, onlarca insan da kayboldu. 20 Temmuz 1974 günü başlayan ve 18 Ağustos 1974’e kadar devam eden Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde de adadaki svil Türklere hayatı zindan eden Kıbrıs Millî Muhafız Ordusu ile Yunan-Rum Paramiliter Ordusu EOKA-B’nin organize ettiği darbenin vuku bulmasıyla devreye sokuldu.

Kıbrıs’ta garantör Olan Türkiye adada üssü bulunan İngiltere İle ortak hareket ederek harekatı  gerçekleştirildi.Harekat başlamadan önce çatışmalar devam ederken adadaki Türkleri korumak için kurulmuş Türk Mukavemet Teşkilatı’nın bir üyesi olan Ahmet Hergüner 10 Haziran 1974 günü kayboldu ve ailesi kendisini yıllarca arasa da bulamadı.  2011 senesinde Ksenofon Kallis isimli uzman Paraklişa Köyü civarında bir mağarada o bölgede yetişmeyen bir incir ağacına rastladı ve çalışmalar böylece başladı.

Mağaranın içerisinde bulunan ve o yükseklikte yetişmesi mümkün olmayan incir ağacı kesilerek kazılar yapıldı ve üç kişinin cesedi ortaya çıkarıldı. Araştırmalar devam etti. Bölgede yetişmeyen Angoriniga incir ağacının kimlerin evinde bulunduğuna bakıldı ve Hergüner ailesine böylelikle ulaşılmış oldu.

Yapılan DNA testleri ile cesetlerden birinin 1974’te kaybolan Ahmet Hergüner’e ait olduğu anlaşıldı.Ahmet Hergüner evinin bahçesindeki ağaçtan incir yemiş, ardından Rum Milisler tarafından kaçırılarak sapa bir mağarada dinamitlenerek üç arkadaşıyla birlikte şehit edilmişti. Mağara dinamitlenince ortaya çıkan dev çukurla mağaraya güneş girebilmiş ve güneşten faydalanan Ahmet Hergüner’in midesindeki incir çekirdeği de bir ağaca hayat vermişti.

Yani Tek Bir Çekirdek Dört Masum Şehidin Naaşlarının Bulunup Sonunda Ailelerine Teslime Edilmesine Vesile Olmuştu. İyi Ki Filizlendin Çekirdek.


Like it? Share with your friends!

125
431 shares, 125 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format