1971’DE 3 Genç Tarafından Kurulan Starbucks Hakkında İlginç Bilgiler


96
87 shares, 96 points

Starbucks; pike place market, seattle’da 1971 yılında bir gazeteci, bir tarih öğretmeni ve bir edebiyat öğretmeni 3 genç tarafından kurulmuştur. Starbucks, adını moby dick romanındaki kaptan ahab’ın yardımcısı olan sağduyulu, yardımsever ve kahve düşkünü starbuck‘tan alır. Sağduyu ve yardımseverlik şirketin günümüzdeki politikasını da temsil etmekte. 


Ambleminde bulunan kadın figürü “siren kızı”, güzel sesleri ile kaybolan denizcilere yol gösteren, bereket ve şans getirdiğine de inanılan bir mitolojik figürü temsil etmektedir. (bazı kaynaklarda siren kızının denizcileri kendine çekip yediği de mevcut) Şirket, bu amblemi ortalama 15 yılda bir günceller. Adında ve ambleminde denizcilik figürleri bulundurması, kurulduğu bölgede denizciliğin yaygın olması ve yerel halka olan saygılarındanmış.

Şirketin şu anki ortağı, ceo’su ve starbucks’a şu anki halini veren Howard Schultz, starbucks’ta çalışan olarak işe girmiştir. Almanya‘da mutfak gereçleri satan bir şirkette çalışan Schultz, Amerikalı Starbucks şirketinden sürekli büyük miktarlarda french press siparişi alınmasını üzerine meraklanır, şirketin Pike Place‘deki şubesini ziyaret eder, ambiyansa hayran kalsa da amerikalıların kahve demlerken kullandığı teknikleri çok ilkel bulur. Almanya‘daki işinden istifa eder, eşiyle birlikte Amerika‘ya göç eder, Starbucks‘ta çalışmaya başlar ve avrupa’daki demleme tekniklerini (özellikle italya’da gördüklerini) Amerika’da kullanmaya başlar.

Kahve kavrulurken standart olarak yaklaşık 9 dakika kavrulmaktadır. 9 dakikadan sonra kahve yetiştiği yerin karakteriyle şekillenen aromasını kaybetmeye başlar ve yanık bir tat oluşur. Fakat starbucks, çok büyük miktarlarda ve dünyanın her yerinden çekirdek alır. Dolayısıyla şirketin standart bir tat oluşturması gerektiği için starbucks, kahveyi ortalama 12 dakika kavurur.

Aslında starbucks’ta içtiğiniz ve damağınızın artık referans aldığı kahve, aromasını kaybetmiş yanık bir kahvedir. Kendi çekirdeğini günlük&haftalık kavuran kahvecilerden çekirdek almak daha iyidir.

Ayrıca her starbucks çalışanının günde 2 kez olmak koşuluyla müşterilerine kahve ikram etme hakkı vardır. 


Like it? Share with your friends!

96
87 shares, 96 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format