18 TÜRK ADASI 2004 YILINDAN BERİ YUNAN İŞGALİ ALTINDA


80
224 shares, 80 points

                                                              KİMSE ORALI DEĞİL

Yunanistan, 2004 yılından bu yana Ege’de Türk adalarını işgal ediyor. Ege Denizi’nde şimdiye kadar 18 adamız Yunan işgali altında. Konu şimdiye kadar defalarca gündeme getirilse de hükümet, adalara yönelik herhangi bir girişimde bulunmadı.

                              2017 SENESİNDE ADALAR İÇİN PROTESTO BİLE YAPILMIŞTI
Yunanistan’ın 2004’ten beri işgal ettiği adalarımıza karşı hükümetin hiçbir çaba içinde olmaması yurttaşları harekete geçirdi. Vatandaşlar İzmir’den bir tekneye binip ellerindeki Türk bayraklarıyla işgal altındaki adaların karşısına demir attı. Türk bayraklarını dalgalandırdı, İstiklal Marşı okudu. Hükümetin duyarsızlığına isyan eden Müdafaai-Hukuk Hareketi Partisi, tekneyle İzmir Çeşme’nin karşısında yer alan işgal altındaki Koyun Adası’nın yakınına kadar gitti. Türk bayraklarıyla işgali protesto etti ve İstiklal Marşı okudu. Hükümete, “Bu duyarsızlığın nedeni ne?” diye sormuştu.                                BAŞBAKAN KENDİ TOPRAĞIMIZA PASAPORTLA GİRDİ 
Yurtseverler tarafından eylemin ardından Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi Genel Başkanı Avukat Kadir Kartal şu açıklamayı yaptı: “Balkan Savaşı’nda ele geçirilemeyen, Türkiye’nin kurucu anlaşması olan Lozan’da verilmeyen İzmir Koyun Adası’ndaki işgal öyle boyutlara varmıştır ki; Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı kendi topraklarımız olan Koyun Adası’na pasaport ile girmek zorunda kalmıştır! Oysa, İzmir Koyun Adası 6 millik Türk karasuları içinde yer almaktadır. Hükümetin söylediği gibi basit terk edilmiş bir kayalık değildir! 11.5 km uzunluğu olan, İstanbul’daki Büyük Ada’nın 3 katı büyüklüğünde olan bir adamızdır.  Yunanistan’ın asker çıkardığı, kilise yapıp papaz atadığı, Türkiye’ye karşı taarruz tatbikatları yaptığı adalarımız ile ilgili hükümetimizin sessizliğini sürdürmesi kabul edilemez! İşgal edilen her ada ile karasularını genişleten Yunanistan Ege Denizi’nin hakimi konumuna getirilmiştir. Koyun Adası açıklarında Yunan Sahil Güvenlik hücumbotları ve denizaltısı bizim içinde bulunduğumuz tekneyi takibe aldı. Adanın yerleşime de kapalı olması gerekirken Türkiye tarafına bakan yakasında bir köye tanık olduk. Yunan bayrağı çekilmiş Yunan askeri tarafından koruma altına alınmıştı. Biz ada yakınında demirleyip Türkiye’nin dört bir yanından gelen delegelerimizle aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın ardından basın açıklamamızı okuduk.

Yunan Sahil Güvenlik ekibinin yakın takibinde bu eylemi gerçekleştirdik. Tapusu, mülkiyeti vatanımıza ait olan adaya çıkamamanın üzüntüsü içerisindeyiz! Kamuoyunun dikkatini çekmek, hükümetimizi, işgal karşısında görevini yerine getirmeye davet etmek için Ege Denizi’nde, Koyun Adası açıklarında, partililerimizin ve değerli gazetecilerin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz eylemden gazetecilik sorumluluğunuz gereği kamuoyunu haberdar edeceğinizi biliyor ve teşekkür ediyorum…

                              Ahmet Hakan İse Bu Konuyla İlgili 2016 Yılında Şunları Yazmıştı

Türkiye’nin uluslararası tüm antlaşmalardan kaynaklanan haklarına rağmen Ege’de 17 ada ve kayacağı Yunanistan’ın işgal etmesine sessiz kalan Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Lozan çıkışının ardından yazılı açıklama yaptı. Bakanlık, “Türkiye’nin 2003 yılından itibaren Ege Denizi’ndeki bazı ada ve veya adacıkların egemenliğini başka bir ülkeye devrettiğine ilişkin iddia ve haberlerin tamamen gerçekdışı” olduğunu ileri sürdü. Adaların haksız işgalini yıllardır belgeleriyle ortaya koyan tüm girişimlerine rağmen bugüne kadar yetkililerden bir cevap alamayan eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Dışişleri’nin yalanlamasına belgelerle yanıt verdi. Yalım, Bakanlığa şöyle yanıt verdi:

“İşgal olayı, 31 Aralık 2008’de Yunan Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın helikopterle Aydın/Bulamaç Adası’na gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Müteakiben Yunan Cumhurbaşkanı da Aydın/Eşek Adası’na gelmiş ve adada yapılan törenlere katılmıştır. Bu olaylar üzerine Genelkurmay Başkanlığı’na davet edilen Dışişleri Bakanlığı diplomatları, anılan adaların Türkiye’ye ait olduğunu beyan etmiş ve diplomatlardan birisi ’işgalin hükümetin bilgisi dahilinde yapıldığını’ itiraf etmiştir. 2004 yılından itibaren Yunan askerine teslim edilen adalar ile ilgili olarak, 2011-2016 yılları arasında, 5 yılı aşkın süredir, görsel ve yazılı basında yüzlerce haber çıkmıştır. Erdoğan ve AKP hükümetine destek veren Akit, TRT ve Yeni Şafak gibi basın kuruluşları da işgal konusunu haber yapmıştır. Erdoğan ve AKP iktidarları tarafından haberler sessizlik ile geçiştirilmiş bir kez bile açıklama yapılmamıştır. Böylece Erdoğan ve AKP iktidarları suçlamaları zımnen ve hukuken kabul etmiştir. Ayrıca CHP ve MHP Milletvekillerinin soru önergelerine verilen cevaplarda, bizzat Davutoğlu tarafından işgal kabul edilmiştir. TBMM’de 26 Mart 2015’te yapılan oturumda, dönemin Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından, ‘Lozan ve Paris Antlaşmalarına göre adaların hukuken Türkiye’ye ait olduğu ve adaların fiili olarak Yunan işgali altında olduğu’ beyan edilmiştir. Verilen somut örnekten anlaşılacağı üzere Dışişleri Bakanlığı’nın 242 Nolu açıklaması, Yılmaz’ın beyanları ile çok önceden yalanlanmıştır.”

Yunan Cumhurbaşkanı ile Belediye Başkanı’nın, 06 Ocak 2009’da, Aydın/Eşek Adası’nda çektirdiği fotoğrafta görülen binanın tabelasında, ‘Yunanistan Cumhuriyeti Güney Ege Bölgesi On iki Ada İli Eşek Adası Nahiyesi’ yazılıdır. Anılan fotoğraf egemenliğin Yunanistan’a devredildiğinin ve hukuki statünün değiştiğinin somut bir belgesidir. Yunan Cumhurbaşkanı’nın gittiği Eşek Adası’nın, 1943 tarihli İngiliz ve 1951 tarihli Amerikan haritalarında 12 Ada deniz sınırlarının dışında olduğu, Türkiye’ye ait olduğu ve isminin Türkçe yazıldığı açıkça gösterilmiştir. Verilen somut belge ve örnekler, Bakanlığın ‘Ege’deki ada, adacık ve kayalıkların hukuki statüsü bağlamında son 13 yıldır herhangi bir değişiklik olmamıştır’ iddiasını yalanlamaktadır. Bakanlığın ‘Ege’deki bazı adacık ve kayalıkların aidiyeti ve bununla bağlantılı olarak Türkiye ile Yunanistan arasında geçerli bir uluslararası anlaşmayla tespit edilmiş deniz sınırlarının bulunmadığı’ iddiası da tam bir cehalet, aymazlık, monşerlik ve ihanet örneğidir. Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesi ile 12Ada grubundaki Batnoz-Rodos arasındaki toplam 13 adaya bağlı olan adacıklar İtalya’ya bırakılmıştır. Lozan sonrasında 12 Ada bölgesinde tartışma konusu olan ada, adacık ve kayalıkların hangi ülkeye ait olduğu da 4 Ocak 1932 tarihli Türk-İtalyan Sözleşmesi ile belirlenmiştir. 1932 Sözleşmesi sonrasında İngiltere tarafından çizilen 1939 ve 1943 tarihli İngiliz Savaş Ofisi haritalarında, 12 ada deniz sınırı açıkça gösterilmiş ayrıca 1939 tarihli haritanın sol alt tarafına yazılı olarak not düşülmüştür. İngiltere, 1923 Lozan Antlaşması’na taraf olup anılan haritalar resmi belge niteliğindedir.

                                                               Bedeli ödenmiştir 

Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarları tarafından alenen Yunan askerlerine teslim edilen 17 Ada ve 1 Kayalık, İngiliz ve Amerikan haritalarında belirtilen 12 Ada deniz sınırının dışında olup 1913 Londra Antlaşması, 1923 Lozan Antlaşması, 1932 Türk-İtalyan Sözleşmesi ve 1947Paris Antlaşması ile Yunanistan’a verilmemiş/devredilmemiştir. Ayrıca Yunan askerlerine teslim edilen 17 Ada ve 1 Kayalığın payına düşen Osmanlı Genel Borçları, Lozan Antlaşması’nın 46-55 .maddeleri gereği Türkiye Cumhuriyeti tarafından son kuruşuna kadar ödenmiştir. Ayrıca Yunan işgali altında olan İzmir/Koyun, Aydın/Bulamaç, Muğla/Kalolimnoz ve Muğla/Keçi adaları da 6 millik Türk karasuları içindedir. Başbakan Binali Yıldırım’ın, Türk bayrağını saklayarak, Yunan bayrağı ve pasaportla giriş yaptığı Koyun Adası 6 millik Türk karasuları içindedir. Verilen somut belge ve örnekler, Bakanlığın ‘Ege’deki bazı adacık ve kayalıkların aidiyeti ve bununla bağlantılı olarak Türkiye ile Yunanistan arasında geçerli bir uluslararası anlaşmayla tespit edilmiş deniz sınırlarının bulunmadığı’ iddiasının, ihanetin ve işgalin üstünü örtmek için uydurulan bir gerekçe olduğunu göstermektedir.

                                                               Yanıltma Amacı Var

AKP iktidarının Bakanı İsmet Yılmaz ve Başbakanı Davutoğlu ile birlikte Ankara’daki AB Delegasyonu ve Yunan Büyükelçisi işgali kabul ederken, vatan topraklarında Yunan bayrağı dalgalanırken ve Yunan askerleri elini kolunu sallayarak dolaşırken, Yunan savaş gemileri Türk karasularını, Yunan savaş uçak ve helikopterleri Türk hava sahasını ihlal ederken, Başbakan Binali Yıldırım Türk topraklarına pasaportla girerken, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın işgal olmadığını iddia etmesi, kamuoyunu yanıltma ve işgalin üzerini örtme amacını gütmektedir.


Like it? Share with your friends!

80
224 shares, 80 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
0
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format