160 Yıl Yaşayan ve 10 Osmanlı Padişahı, 1 Cumhurbaşkanı Gören Zaro Ağa’nın Hikayesi


116
107 shares, 116 points

Zaro Ağa, (1774/1777, Bitlis – 29 Haziran 1934, İstanbul), bilimsel olarak kanıtlanmamış kaynaklara göre 157 ya da 160 yıl yaşamıştır.

Zaro Ağa’nın doğduğu sıralarda tahtta 1. Abdülhamid vardı. Daha sonra sırayla II. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, V.Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşat ve Vahdettin tahta çıkıyor. Daha sonra cumhuriyet ilan ediliyor ve Zaro Ağa ,Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığına da tanıklık ediyor.

.

Zagor Ağa bazı kaynaklara göre 6, bazı kaynaklara göre ise 7 savaşa katılmıştır. Bazı kaynaklara göre 13, başka bir kaynağa göre ise 29 kez evlenmiştir. Beşi kız, sekizi erkek 13 çocuğu ile 29 torunu olmuştur.
18. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul‘a gitmiş ve Selimiye Kışlası, Ortaköy Camii ve  Nusretiye Camii inşaatlarında çalışmıştır. 

Zaro Ağa, dünya basının ilgisini çekiyor ve dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak 1925’te İtalya’yı, 1930’da alkol karşıtı bir derneğin daveti üzerine Yunanistan’dan hareket ederek 1931’de İngiltere’yi ziyaret ediyor.

Uzun yaşını dünyaya sergilemek isteyen Hermen Norden isimli bir Amerikalı onu ABD’ye davet ediyor. Fakat bu kişinin asıl amacının farklı olduğu sonradan anlaşılıyor.

Özel bir kostüm giydirip sirkte “dünyanın en yaşlı insanı” şeklinde onu teşhir ediyorlar. Zaro Ağa’yla fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolar. O zamanlarda 150 yaşında olan Zaro Ağa’yı ülke ülke gezdiriyorlar ve yaşlı vücudu iyice yorgun düşüyor. 

Turneler ve Sirk hayatı Zaro Ağa’yı aşırı yoruyor. İstanbul’a döndüğünde 
hastalanıyor ve 29 Haziran 1934 tarihinde Şişli Etfal Hastanesi’nde vefat ediyor.

Yapılan otopside Zaro Ağa‘nın oldukça uzun yaşamasına rağmen tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklığı ve üç böbreklilik gibi sağlık sorunlarına sahip olduğu belirlendi.

Şişli Etfal Hastanesi başhekimi Rıfat Hamdi‘nin açıklamasına göre Zaro Ağa, ölümünden önce 162 yaşında olduğunu söylemişti. Mezarı Eyüpsultan kabristanındadır. Pierre Loti Kahvesi‘ne çıkan yokuşun ortalarında, yolun ikiye ayrıldığı yerde, sol taraftadır. Hamidi başlıklı mezar taşında “Bitlisli Şemsi Ağa oğlu 160 yaşında ölen Zaro Ağa’nın ruhuna Fatiha” ifadesi yer almaktadır.


Like it? Share with your friends!

116
107 shares, 116 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
3
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
0
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
0
OMG!
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format