Toplamda 13’ü Polis 21 kişiyi Öldüren, İstanbul’un İlk Seri Katili ‘Hrisantos’: ‘Hepinizin kanını içeceğim’


135
254 shares, 135 points

Öldüğünde henüz 23 yaşında olan Hrisantos, İstanbul polisine ” Hepinizin kanını içeceğim.” yazan tehdit mektupları yolluyor, tehditle kalmayıp tam 13 polisi öldürüyor. 13’ü polis olmak üzere toplamda 21 kişiyi öldüren Hrisantos ilk suçunu ise 16 yaşında yani daha çocukken işliyor. Çocukluk yaşlarından itibaren ağabeyi Koço ile birlikte tramvayda yolcuların paralarını çalıyor.

Hrisantos ve Çetesi

1898'de doğan Hiristo Anastadiyadis, İstanbul'un ilk seri katili olarak anılıyor.  Osmanlı tebaasına bağlı bir terzi çırağı olan Hrisantos daha sonra  Hrisantos  Çetesi'ni kurarak daha da güçlenir. Dönemin meşhur haydutlarını yanına alan  İstanbul'un ilk seri katili   adate bir suç makinesi haline geliyor.  O yıllarda, Beyoğlu'nda cesaretinden ötürü azımsanmayacak sayıda hayran kitlesine sahip oluyor.  Hrisantos ve çetesi ilk cinayetlerini haracını ödemek istemeyen Muhallebici Recep Usta'nın boğazını keserek işliyor. Cinayetten sonra yakalanan çete 15 yıl kürek cezasına çarptırılsalar da bir süre sonra hapishaneden kaçmayı başarıyorlar.

Hrisantos'un Yunanistan'a Kaçışı

İstanbul o yıllarda işgalcilerle uğraşırken, öte taraftan da Hrisantos ve Çetesi'yle uğraşıyordu. Bu beladan bir an önce kurtulmak isteyen İstanbul Emniyeti uzun uğraşlar verdi. Sıkı bir çalışma yaparak ilk önce çetenin diğer üyelerini öldürmeyi başaran polisler maalesef Hrisantos'u yakalayamadı. Hrisantos sevgilisiyle Yunanistan'a kaçmayı başarır ve sakin bir hayat sürmeye karar verir.   Ancak orada da sevgilisini rahatsız eden birini öldürerek yine başını belaya sokar ve oradan da kaçmak zorunda kalır. Bu sırada yalnız kalan sevgilisi Eftimya, İstanbul'a döner ve bu durum Hrisantos'u çok sinirlendirir.

Hrisantos'un Sonu

Hrisantos bir çatışmada yaralanır ve bir evde saklanmaya başlar. Bu sırada Eftimya'nın babası polise gidip Hrisanstos'un kaldığı evi ihbar eder ve son operasyon başlar. Gece baskınında Hrisantos, Muharrem Alkor tarafından öldürülür. Muharrem Alkor ise, usta sanatçı Selda Alkor'un babasıdır.

Ünlü Seri Katil Hrisantos, Filmlere ve Kitaplara da Konu Olur

İstanbul'un en zor günlerinde ortaya çıkan bu seri katil ve çetesi halka kan kusturmuş, şehirde terör estirmiştir. Bu kadar nam salmış çete elbette anlatılmadan olmazdı. Muharrem Alkor ''Hristos'u Ben Öldürdüm'' kitabıyla yaşananları anlatırken, 'İstanbul Kan Ağlarken' ve 'Namus Bekçisi' filmleri de Hristos'un hayatını konu almıştır.


Like it? Share with your friends!

135
254 shares, 135 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
0
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
0
Kötü
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yani Yani
0
Yani
Harika! Harika!
2
Harika!
LOL! LOL!
0
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format