Dünyaca Ünlü Türk Matematikçi ve Bilim İnsanı Cahit Arf


87
317 shares, 87 points

Cahit Arf,  1910 yılında Selanik’te dünya gelmiştir. İlkokulu sultani denilen liselerin ilkokul kısmında okumuş, lise öğrenimi esnasında matematikteki üstün başarısı neticesinde ailesi tarafından Fransa’daki St. Louis Lisesi‘ne gönderilmiştir. Lise öğreniminin ardından üniversiteyi de Ecole Normale Superieure‘de tamamlayan Cahit Arf, Türkiye’ye dönünce Galatasaray Lisesinde bir süre matematik öğretmenliği yapmıştır. 

Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı verdi.

Bir süre İstanbul Üniversitesinde çalıştı daha sonra  doktora eğitimi almak için Almanya’ya gitti. 1938 yılında doktora eğitimini başarıyla tamamladı ve  İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde çalışmaya yeniden başladı. Bu süreçte profesör ünvanı aldı ve “ordinaryüs” denilen en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyelerine verilen bu ünvana layık görüldü.

Bilimle ilgili pek çok gerçeküstü görüldüğü bir zamanda aniden gelişen cebirsel sayılar teorisindeki çalışmaları takip eden  Cahit Arf, Takagi adındaki bilim insanının ve Artin adlı bir matematikçinin ortak çalışması olan Class Field Teorisi’nin bir parçası olmak istedi.

Komütatif durumlara karşı bir teori gelişmek için doktora çalışmalarını Class Field Teorisi üzerine yapacağını bildirdi.

Teorinin imkansızlığı üzerine Cahit Arf ile konuşan Alman matematikçi Helmut Hasse’ın aksine, doktorasını tamamlayarak Hasse-Arf Teoremi adını verdiği çalışmasında sadece ikinci dereceden denklemlere kadar indirgenmesi mümkün olan geometri problemlerinin çözülebileceğini ispatladı

Hasse, bu teoriyi Arf değişmezi adıyla yayınlamasını önererek teorinin hakkını Arf’e teslim etti. Sayılar teorisi üzerine çalışmalarına devam eden Arf, karesel yüzeyleri anlamlandırmaya çalışarak Arf sabitleri adını verdiği teorisini ortaya koyduğunda takvimler 1941 yılını gösteriyordu

TÜBİTAK’ın kuruluşunda rol oynayan ve İnönü Armağanı ile TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanan Cahit Arf, kurumun ilk bilim kurulu başkanlığını yaparak gelişmesini sağladı.

1983’ten 1989 yılına dek Türk Matematik Derneği’nin başkanlık koltuğunda oturdu.

1997 yılında ise takvimden daha aralık ayının son yaprağı düşmeden hasta kalbine yenik düşen Arf, hayata gözlerini yumdu. 2009 yılında da 10 TL’lik banknotların arkasına yerleştirilerek adı yaşatılıyor


Like it? Share with your friends!

87
317 shares, 87 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
1
Nefret
Tuhaf Tuhaf
1
Tuhaf
Kötü Kötü
1
Kötü
Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yani Yani
1
Yani
Harika! Harika!
3
Harika!
LOL! LOL!
2
LOL!
OMG! OMG!
1
OMG!
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!
Bir Format Seçiniz
Kişilik Testi
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia Test
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
Hikaye
Formatted Text with Embeds and Visuals
Liste
The Classic Internet Listicles
Geri Sayım
The Classic Internet Countdowns
Listeyi Aç
Submit your own item and vote up for the best submission
Sıralı Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görüntü
Photo or GIF
Gif
GIF format